Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... executare pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

executare pedeapsa

Buna seara, imi poate spune cineva, aproximativ, la o pedeapsa de 7 ani cu executare (complice furt calificat) cat se va face calendaristic? mentionez ca acesti 7 ani sunt alcatuiti dintr-o pedeapsa de 3 ani cu suspendare si una de 4 primita in acel termen de verificare (daca e corecta exprimarea).
S-au efectuat pana acum 12 luni si mai are 3 luni efectuate in 2008 cand a primit acea pedeaspa cu suspendare. Inca o intrebare daca e prin contopire toti cei 7 ani se calculeaza 8 luni la an sau cei 3 ani primiti atunci sunt zi la zi iar numai acestora 4 li se aplica aceasta "regula"?
Se ma scade executarea prin munca a pedepsei,conform art.76 din Legea nr.275/2006,castigabd prin munca 7 zile la luna,dar si in aceasta situatie pedeapsa executata,nu poate fi sub 1/2 din pedeapsa de executat.