Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiuni informatice grup organizat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiuni informatice grup organizat

Buna ziua,

Cine ma poate ajuta intr-un caz de infractiuni informatice in care persoanele arestate sunt pe arest preventiv de 8 luni de zile. Este legal?
In principiu este legal! Daca persoanele respective sunt in arest de 8 luni insamna ca s-a trecut deja la judecarea fondului. De ce nu s-a incercat pana acum o liberare provizorie sub control judiciar? Este vreo incadrare peste 18 ani?
Oricum, relatarea dvs este extrem de vaga si nu va putem oferi un raspuns foarte exact. Poate detaliati putin!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Probabil ca, la sfarsitul mandatului de arestare preventiva, mandatul se prelungeste, intrucat se considera ca infractorii sunt un pericol real in libertate.
Cunosc numarul dosarului. Se judeca fondul la Tribunalul Valcea. Unde pot sa gasesc mai mutle informatii daca cunosc numarul de dosar?
Este legal.
Conform art. 136 si 148 C.pr.pen arestarea se poate dispune pentru temeiurile
prevayute de C.pr.pen.
Această măsură se menţine atît timp cât nu au dispărut sau modificat temeiurile care au fost avute în vedere la luarea acestei măsuri!
nu puteti cunoaste continutul dosarului decat daca sunteti parte in proces (nu martor) ori in prezenta avocatului partilor la arhiva instantei.