Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare administrator srl.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare administrator srl.

buna ziua.
schimbarea administratorului unei societati(srl) se poate face numai printr-un act aditional sau trebuie efectiv act de vanzare-cumparare ptr societate.doresc sa preiau societatea si nu stiu care este modalitatea.
va doresc o zi buna.succes.
Daca doriti sa preluati societatea trebuie sa faceti un act aditional sau o hotarare/decizie a asociatilor de cesiune a partilor sociale si schimbare administrator. Si in situatia ca doriti sa fiti doar administrator trebuie sa faceti acest demers. Suplimentar va trebui sa faceti un act constitutiv actualizat care aduce la zi modificarile efectuate.
Buna ziua !
Schimbarea administratorului intr- o firma este una, iar schimbarea administratorului ca urmare a vanzarii firmei este altceva.
In primul caz este nevoie de o decizie ( in cazul societatilor cu asociat unic) sau o hotarare ( in cazul societatilor cu mai multi asociati).
In cel de- al doilea caz( in urma vanzarii firmei), este necesara incheierea procedurii vanzarii. In acest sens trebuie intocmit contract de vanzare- cumparare in forma autentica, apoi la ORC se intocmesc documentele de inregistrare .
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
sau trebuie efectiv act de vanzare-cumparare ptr societate.doresc sa preiau societatea si nu stiu care este modalitatea.

Nu exista act de vanzare cumparare !!
Se numeste cesiune de parti sociale ..
Toate modificarile la actul constitutiv se pot face in aceeasi Hotarare/ Decizie a asociatilor adica:
- cesiune
- schimbarea adm
- schimbare sediu social etc.