Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Formula de conversie a titlului de despagubire in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Formula de conversie a titlului de despagubire in actiuni la Fondul Proprietatea

Potrivit informatiilor aparute in presa, "valoarea la care se face conversia titlurilor de despăgubire este dată de preţul mediu ponderat al acţiunilor din ultimele 60 de şedinţe bursiere anterioare datei de depunere a cererii de conversie."

Intrebarile mele legate de acest subiect sunt:

1) Potrivit carei legi se aplica aceasta formula de calcul ? A fost decizia ANRP sau exista o lege /HG / OUG in acest sens ?

2) In cazul in care valoarea astfel obtinuta nu ne convine, este atacabila juridic ?

Multumesc !
danac71 a scris:

Potrivit informatiilor aparute in presa, "valoarea la care se face conversia titlurilor de despăgubire este dată de preţul mediu ponderat al acţiunilor din ultimele 60 de şedinţe bursiere anterioare datei de depunere a cererii de conversie."

Intrebarile mele legate de acest subiect sunt:

1) Potrivit carei legi se aplica aceasta formula de calcul ? A fost decizia ANRP sau exista o lege /HG / OUG in acest sens ?

2) In cazul in care valoarea astfel obtinuta nu ne convine, este atacabila juridic ?

Multumesc !

Up...surprinzator, nu are nimeni nici un raspuns ? :)
danac71, utilizator
Poate va ajuta aceasta informatie adiacenta:

Dobandirea calitatii de actionar
Dobandirea actiunilor Fondului Proprietatea se realizeaza pe baza conversiei titlurilor de despagubire in actiuni. Conversia se face pe baza unui algoritm de calcul stabilit prin ordin al Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor ("Comisia Centrala") - organism infiintat conform Legii nr. 247/2005, sub autoritatea Cancelariei Primului Ministru.

Multumesc pentru raspuns, insa sunt si mai confuza.

Am cautat peste tot pe net, acest ordin nu exista, nu are numar...ce statut legal are aceasta Comisie Centrala, de vreme ce e sub autoritatea CPM dar si sub controlul ANRP ? In fine...pe mine ma intereseaza acel ordin al Comisiei Centrale.

Despre atacabilitate, am vazut ca exista precedente deja (contencios administrativ si fiscal), dar au fost atacate doar rapoartele de evaluare emise de ANRP, nu si acest algoritm de calcul.

Multumesc !