avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Formula de conversie a titlului de despagubire in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Formula de conversie a titlului de despagubire in actiuni la Fondul Proprietatea

Potrivit informatiilor aparute in presa, "valoarea la care se face conversia titlurilor de despăgubire este dată de preţul mediu ponderat al acţiunilor din ultimele 60 de şedinţe bursiere anterioare datei de depunere a cererii de conversie."

Intrebarile mele legate de acest subiect sunt:

1) Potrivit carei legi se aplica aceasta formula de calcul ? A fost decizia ANRP sau exista o lege /HG / OUG in acest sens ?

2) In cazul in care valoarea astfel obtinuta nu ne convine, este atacabila juridic ?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: danac71 , utilizator 10:20, 4 Septembrie 2011
danac71 a scris:

Potrivit informatiilor aparute in presa, "valoarea la care se face conversia titlurilor de despăgubire este dată de preţul mediu ponderat al acţiunilor din ultimele 60 de şedinţe bursiere anterioare datei de depunere a cererii de conversie."

Intrebarile mele legate de acest subiect sunt:

1) Potrivit carei legi se aplica aceasta formula de calcul ? A fost decizia ANRP sau exista o lege /HG / OUG in acest sens ?

2) In cazul in care valoarea astfel obtinuta nu ne convine, este atacabila juridic ?

Multumesc !


Up...surprinzator, nu are nimeni nici un raspuns ? :)
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
danac71, utilizator
Poate va ajuta aceasta informatie adiacenta:

Dobandirea calitatii de actionar
Dobandirea actiunilor Fondului Proprietatea se realizeaza pe baza conversiei titlurilor de despagubire in actiuni. Conversia se face pe baza unui algoritm de calcul stabilit prin ordin al Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor ("Comisia Centrala") - organism infiintat conform Legii nr. 247/2005, sub autoritatea Cancelariei Primului Ministru.

Multumesc pentru raspuns, insa sunt si mai confuza.

Am cautat peste tot pe net, acest ordin nu exista, nu are numar...ce statut legal are aceasta Comisie Centrala, de vreme ce e sub autoritatea CPM dar si sub controlul ANRP ? In fine...pe mine ma intereseaza acel ordin al Comisiei Centrale.

Despre atacabilitate, am vazut ca exista precedente deja (contencios administrativ si fiscal), dar au fost atacate doar rapoartele de evaluare emise de ANRP, nu si acest algoritm de calcul.

Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 247/2005- termen contestatie decizie mobexport mobexport Buna seara Am o matusa care a notificat Primaria in baza legii 10 pentru un teren intravilan. S-a efectuat un raport de evaluare si Comisia Centrala pentru ... (vezi toată discuția)
Anrp - ce e de facut cu ei? Costica33 Costica33 Buna ziua, Am un dosar care a intrat acum 1 an si ceva la ANRP. Tot zace prin sertare pe acolo asteptind sa-i vina rindul, nu se stie cind. As avea sansa ... (vezi toată discuția)
Anrp, legea 10/2001, legea 247/2005, despagubiri corecte doar pt unii ?!! retro retro Cum obtin si eu o despagibire corecta pt terenul intravilan central egal cu al vecinului. Al meu a fost evaluat in 2004 la o suma mica si nu am primit nici un ... (vezi toată discuția)