Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... carte de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

carte de identitate

buna ziua ,mama mea este plecata in Spania si luna aceasta se expira cartea de identitate,intrebarea mea este :as putea eu ca fiica si cu o procura din partea mamei sa ii reanoiesc cartea de identitate?
cred ca da, intrebati la politie mai bine la evidenta populatiei.
NU.Cartea de identitate se elibereaza doar personal.Titularul cartii trebuie fotografiat pentru a i se elibera cartea.
DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;
- certificatul de nastere;
- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;
- hotarârea de divort, definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, în cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatele de nastere ale copiilor cu vârsta mai mica de 14 ani, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
se poate daca va da procura.
athe a scris:

se poate daca va da procura.

Adica sa se pozeze pentru mama?????????
ca fiica si cu o procura din partea mamei sa ii reanoiesc cartea de identitate?

Eu inteleg de aici ca titularul CI este mama(plecata in Spania)