Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire--am nevoie de sfatul D-voastra
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire--am nevoie de sfatul D-voastra

Buna seara

Casa este pe numele bunicilor mei.
Dupa moartea lor, mama mea este singura mostenitoare.
Mama mea are 2 copii (pe mine(fiul) si pe sora mea).
Dupa moartea bunicii mele, mama vrea sa-mi transcrie casa, prin mostenire.
Sora mea este de acord sa-mi semneze partea ei din casa.

1. Dupa moartea mamei mele, sora mea (sa zicem ca se razgandeste )MAI are dreptul sa ,,atace`` mostenirea?
2. Casa nefiind scrisa pe tatal meu, dupa moartea mamei mele, poate sa ceara si el dreptul la casa, ca fiind sotul ei?
3. Dar nepotii mei (copii surorii mele) au si ei un drept? NU VREAU CA DUPA 30-40 DE ANI FATA MEA SA SE POMENEASCA CU EI LA USA CA VOR SI EI PARTEA CE LI SE CUVINE DE LA BUNICA LOR.

CE MA SFATUITI SA FAC? CUM TREBUIE PROCEDAT???
Stiu ca numai cu contractual de vanzare – cumparare este cel mai bine, dar in cazul meu…. exista si alta cale in afara de vanzare cumparare….

Ce clauze trebuie specificate in mostenire pentru ca ea sa nu poata fi atacata.

exista vreun certificat de mostenitor eliberta pe numele mamei dvs?
In primul rand va sfatuiesc sa consultati un avocat, ce va da detalii exacte.
Dvs nu aveti dr la mostenirea bunicii, astfel mama nu va putea transcrie casa prin mostenire dvs, asa cum aratai dvs.
Mama este unica mostenitoare a buniciilor dvs , adica a parintilor ei, deci va fii singura proprietara. Deaspre mostenirea dumneaei se poate discuta dupa moartea acesteia.Pana atunci, in timpul vietii poate instraina dupa cum doreste bunurile dumneaei..
Cea mai buna varianta este vz-cump.
Saptamana viitoare se face mostenirea de la bunica pe mama si ulterior va face donatia pe mine
saptamana viitoare se face trecerea mostenirii de pe bunica pe mama, si apoi ea vrea sa-mi treaca mie ca donatie cum sa fac sa n-am probleme cu sora mea , ea va fi chemata sa semneze dar cum sa facem sa fie sigur
Va multumesc pentru timpul si sfatul acordat.