Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire apartament

dupa moartea tatei , succesiunea intre mama , eu si sora mea a rezultat ca mama e detinatoarea a tuturor bunurilor. acum vrea sa-mi dea apartamentul cu act de mostenire. este mai bine asa sau cu act de vanzare cumparare ca sa nu poata fii atacat de sora mea sau de sotul meu. eu nu sunt inca maritata , ma voi marita in septenbrie 2010 este mai bine sa ma grabesc sa iau apartamentul pe numele de fata sau il pot lua pe numele de fata si dupa casatorie?? multumesc
cel mai bine este sa il luati inainte de casatorie (daca il luat dupa casatorie, va fi bun dobandit in timpul casniciei si va avea drepturi asupra lui si sotul dvs), se poate face un act de donatie
Cred ca e mai bine sa-l cumparati si e indicat sa incheiati actul inainte de casatorie.
eu iti recomand sa iei apartamentul acum....daca astepti pana dupa casatorie....e mai greu de demonstrat ca iti apartine doar tie....va fi considerat bun dobandit in timpul casatoriei. ar fi mai ok sa il primesti prin contract de vanzare cumparare...in asa fel nu poate intra si sora ta la mostenire cand va fi cazul
Multumesc mult pt promptitudine si atentie. ok 1: am inteles ca este mai bine inainte de casatorie, dar nu inteleg de ce poate intra si sora mea in mostenire daca va fii dat de mama in timpul vietii ei cu act de mostenire pe numele meu. ce legatura mai are sora mea?? cu respect, Anamaria
In situatia in care mama dumneavoastra va intocmi in timpul vietii liberalitati (legat, donatie) privitoare la bunurile sale in favoarea dumneavoastra, la data deschiderii succesiunii pentru cauza de moarte (decesul mamei dvs), sora fiind ca si dumneavoastra descendent din clasa I de mostenitori va culege o rezerva succesorala, chiar impotriva liberalitatilor facute de mama dvs. Fiind mostenitor rezervatar va culege o cota din mostenire.