avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire apartament

dupa moartea tatei , succesiunea intre mama , eu si sora mea a rezultat ca mama e detinatoarea a tuturor bunurilor. acum vrea sa-mi dea apartamentul cu act de mostenire. este mai bine asa sau cu act de vanzare cumparare ca sa nu poata fii atacat de sora mea sau de sotul meu. eu nu sunt inca maritata , ma voi marita in septenbrie 2010 este mai bine sa ma grabesc sa iau apartamentul pe numele de fata sau il pot lua pe numele de fata si dupa casatorie?? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:37, 13 Mai 2010
cel mai bine este sa il luati inainte de casatorie (daca il luat dupa casatorie, va fi bun dobandit in timpul casniciei si va avea drepturi asupra lui si sotul dvs), se poate face un act de donatie
Cred ca e mai bine sa-l cumparati si e indicat sa incheiati actul inainte de casatorie.
eu iti recomand sa iei apartamentul acum....daca astepti pana dupa casatorie....e mai greu de demonstrat ca iti apartine doar tie....va fi considerat bun dobandit in timpul casatoriei. ar fi mai ok sa il primesti prin contract de vanzare cumparare...in asa fel nu poate intra si sora ta la mostenire cand va fi cazul
Multumesc mult pt promptitudine si atentie. ok 1: am inteles ca este mai bine inainte de casatorie, dar nu inteleg de ce poate intra si sora mea in mostenire daca va fii dat de mama in timpul vietii ei cu act de mostenire pe numele meu. ce legatura mai are sora mea?? cu respect, Anamaria
In situatia in care mama dumneavoastra va intocmi in timpul vietii liberalitati (legat, donatie) privitoare la bunurile sale in favoarea dumneavoastra, la data deschiderii succesiunii pentru cauza de moarte (decesul mamei dvs), sora fiind ca si dumneavoastra descendent din clasa I de mostenitori va culege o rezerva succesorala, chiar impotriva liberalitatilor facute de mama dvs. Fiind mostenitor rezervatar va culege o cota din mostenire.

Alte discuții în legătură

Are vreun drept sora mea vitrega din acelasi tata la succesiunea pe care mama mea o face din timpul vietii ei...? ContSters414114 ContSters414114 as dori niste lamuriri cu privire la succesiune, mostenire.. sunt nascut in 1979 dintr-o relatie de concubinaj dar inainte de 79 tatal meu a avut o alta ... (vezi toată discuția)
As dori să știu prin ce act pot deveni unic moștenitor al ... Motani Motani As dori să știu prin ce act pot deveni unic moștenitor al soțului meu bunurile fiind dobândite înainte de căsătorie (menționez că el mai are alti ... (vezi toată discuția)
Mostenire apartament Mike12 Mike12 Buna Seara, am doua intebari in legatura cu o mostenire a unui apartament. Eu am luat prin donatie de la mama mea, un apartament cu 3 camere (donatia ... (vezi toată discuția)