Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Poprire cont pentru impozit pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Poprire cont pentru impozit pfa

Buna,

Zilele trecute cand am mers la banca mi s-a spus ca am o poprire pe cont pusa de finanțe pentru neplata impozitului pentru persoana fizica autorizata.
PFA-ul meu e desființat din 2009. In acest timp eu mi-am mutat domiciliul fiscal ... iar cei de la finanțe nu au stiut ca PFA-ul e desființat si au calculat impozitul in continuare.
Nu am primit nici o somație acasă ca sa imi plătesc datoria.
Eu am adeverință de la registrul comerțului ca PFA-ul e desființat.

Ce as putea face in acest caz?

Trebuie sa va prezentati la Administratia Finantelor Publice de care a apartinut fostul PFA sa va interesati la ce perioada se refera impozitul pe venit si in functie de raspuns sa concluzionati daca este sau nu datorat. Dar, dvs. ati achitat impozitul pana la data radierii PFA-ului? Daca da, prezentati in copie documentele de plata a impozitului.
Pentru a anula poprirea de pe cont trebuie sa fac ceva contestatie?
Poprirea a fost făcută marți 30.11.2010. In ce termen ar trebui sa contest aceasta poprire si sa cer recalcularea sau anularea impozitului?