Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie

Buna seara! In cazul in care doresc sa fiu citata telefonic intr-un caz de furt calificat este posibil acest lucru? Mentionez ca furtul calificat se refera la un furt din supermarket.
Ioana925, utilizator
Aveti posibilitatea sa comunicati interesul dvs de afi citata telefonic,direct organului de cercetare care instrumenteaza cauza dvs
ynocentta a scris:

Aveti posibilitatea sa comunicati interesul dvs de afi citata telefonic,direct organului de cercetare care instrumenteaza cauza dvs

Cazul, din cate am inteles este cercetat de sectia 13. Trebuie sa ma duc acolo? Am inteles ca in aceste cazuri dureaza aprox 2-3 luni pana sa iti aduca citatia.
As dori sa intreb si daca se poate aplica o amenda administrativa in cazul in care este prima infractiune savarsita si prejudiciul este recuperat (produsele sunt la ei).
Ioana925, utilizator
Solutionarea este strict de competenta factorilor care instrumenteaza cauza, care coroboreaza faptele cu probele care urmeaza sa fie administrate in cauza
De regula ,cand prejudiciul este recuperat,se dispune amenda administrativa
Este considerat prejudiciu recuperat in cazul in care produsele furate au ramas la ei? Mai trebuie sa le platesc?
Produsele au ramas la cine, la unitatea de comercializare sau la politie,pentru ca sunt situatii distincte