avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general evaziune????????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

evaziune????????

buna ziua.as dori sa ma lamuriti si pe mine putin. Am un SC iar in ultimul timp cei de la finante ne dau batai de cap.Mai intai au mers la intimidare ca,daca nu ne achitam datoriile catre stat o sa puna sechestru pe apartamentul unde este sediul social(intre sc si apart. exista un contract decomodat) ...apoi nu vor sa mai primeasca declaratiile ce trebuiesc depuse de catre orice SC si mai nou vor sa ne bage la evaziune fiscala..chiar au ei atatea drepturi???mentionez ca sediul social se afla intr-un oras mai mic iar cei de acolo de la finante numai asa lucreaza,cu amnintari..etc etc..Ce as putea sa fac,avand in vedere ca firma are datorii de 100 mil lei vechi...nu este o suma exagerata...
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 13:52, 6 Decembrie 2010
1)Depuneti declaratiile prin posta cu confirmare de primire.
2)Nu pot pune sechestru pe un bun ce nu este bun al firmei respectiv pe apartament daca aveti contract de comodat.
eu stiu ca nu au voie sa puna sechestru pe apart. ci decat pe lucrurile ce sunt luate pe firma...dar ne pot baga la evaziune fiscala?
princessmaya a scris:

buna ziua.as dori sa ma lamuriti si pe mine putin. Am un SC iar in ultimul timp cei de la finante ne dau batai de cap.Mai intai au mers la intimidare ca,daca nu ne achitam datoriile catre stat o sa puna sechestru pe apartamentul unde este sediul social(intre sc si apart. exista un contract decomodat) ...apoi nu vor sa mai primeasca declaratiile ce trebuiesc depuse de catre orice SC si mai nou vor sa ne bage la evaziune fiscala..chiar au ei atatea drepturi???mentionez ca sediul social se afla intr-un oras mai mic iar cei de acolo de la finante numai asa lucreaza,cu amnintari..etc etc..Ce as putea sa fac,avand in vedere ca firma are datorii de 100 mil lei vechi...nu este o suma exagerata...


daca aveti sume retinute la sursa si nevirate in 30 de zile de la scadenta va pot face plangere penala pentru evaziune fiscala- art. 6, L241/2005. puteti avea probleme.

Art. 6. - Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, in cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere la sursa.


Ultima modificare: Luni, 6 Decembrie 2010
ContSters123067, utilizator
Depinde de ce gasesc la dvs. in contabilitate.
Daca nu ati platit impozite, taxe, etc. va pot baga normal.
Deocamdata din cate am observat eu au fost draguti cu dvs. si nu au trimis un control de fond pe ultimi 5 ani sa vedeti atunci probleme.

Alte discuții în legătură

Contributii sociale redinciucconstantin redinciucconstantin nevirarea la bugetu consolidat al statului a retinerlor cu caracter social de exmp somaj,sanatate,pensii de catre angajator e infractiune (vezi toată discuția)
Stopaj la sursa ever4ever ever4ever Buna seara, Detin o firma iar in anul 2009 nu am obtinut venituri din incasari, n-am avut nici profit, am platit salariile din aport propriu pentru ca din ... (vezi toată discuția)
Stopaj la sursa asistent asistent Este sau nu infractiune? Plata se poate esalona? (vezi toată discuția)