Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura achitata in avans
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura achitata in avans

Am achitat valoarea reziduala(in avans) a unui autoturism la livrare , iar la terminarea contractului mi-au facturat diferenta de TVA la valoarea reziduala.Cum se poate sa soliciti TVA(retroactiv) la o factura achitata ?
Faceti o reclamatie la Ministerul Finantelor privind aplicarea TVA-ului.
si ce sa scrie in reclamatie, d-le consilier juridic?
cunoasteti dvs. vreun temei legal care indica faptul ca nu se regularizeaza tva aferenta si nu se aplica cota in vigoare la momentul transferului dreptului de proprietate?