avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firma cu leasing vreau sa o lichidez
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firma cu leasing vreau sa o lichidez

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:
Am un leasing pe firma si nu mai pot plati ratele. Firma e suspendata iar eu am platit ratele cu numerar la casierie, dar din pacate nu mai pot face eforturi sa o platesc.
Am citit contractul de leasing dar din cate am inteles nu scap de plata unor daune pe care mi le vor fixa ei.
Vreau sa va intreb daca nu mai depun bilantul, declaratii, si firma va fi lichidata de ONRC si Finante, care sunt costurile mele? Mentionez ca nu am active in firma decat aceasta masina si nici bani in cont.
Ce se va intampla in acest caz?
Este o varianta optima pentru mine?
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 19:15, 9 Decembrie 2010
Din cate inteleg doriti sa pastrati masina fara sa platiti leasingul si de asemenea ORC sa va radieze societatea moka ??
Nu credeti ca e cam mult ?
Ultima modificare: Joi, 9 Decembrie 2010
Adrian Stoica, Practician in insolventa
Nu m-ati inteles... nu vreau sa pastrez masina. V-am intrebat cum e mai bine pentru mine in cazul in care nu-mi mai platesc ratele firma vine si ia masina si totodata daca nu mai depun bilantul la ORC ei vor incepe actiunea de lichidare a societatii. Care e procedura? Daca puteti sa-mi raspundeti detaliat care sunt pasii si ce ar trebui sa platesc eu.
Multumesc.
in cazul in care nu-mi mai platesc ratele firma vine si ia masina

da corect
daca nu mai depun bilantul la ORC ei vor incepe actiunea de lichidare a societatii. Care e procedura?

In conformitate cu art 237 din lege 31/1990 ORC poate cere dizolvarea societatii pentru nedepunerea situatiilor financiare
Datorita nr mare de soc in aceasta situatie la ORC Buc se aplica pt 3 bilanturi nedepuse
Dizolvarea este doar o prima etapa pana la radiere ...
Ultima modificare: Joi, 9 Decembrie 2010
Adrian Stoica, Practician in insolventa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere srl orlandoseb orlandoseb cum se face radierea unei firme care nu a avut activitate niciodata? firma a fost înfiintată în anul 2005 au fost depuse declaratii ca nu a avut ... (vezi toată discuția)
Bilanturi nedepuse pe anii 2007 2008 meruta florentina meruta florentina buna seara,ma puteti ajuta sami spuneti si mie ce trb sa platesc la onrc ptr bilanturi nedepuse care sint taxele si amenzile (vezi toată discuția)
Dizolvare societate alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in momentul dizolvarii unei societati, se poate face impunerea din oficiu pentru impozitul forfetar de catre ANAF chiar daca nu au fost ... (vezi toată discuția)