Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... citatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

citatie

Daca o citatie a fost trimisa la o adresa mai veche a unei firme, insa curierul judecatoresc a gasit adresa corecta si a trecut-o in citatie, iar in dreptul ei a trecut si cuvantul "afisat", firma se considera citata sau nu?
Mentionez si ca, copia actelor anexate citatiei nu se mai afla la dosar.
Cum adica, copia actelor comunicate nu se mai afla la dosar?:-/
:O cum a gasit adresa? ...o stia dinainte? #-o
Probabil ca a fost facuta o cerere in acest sens de catre partea adversa - aceasta trebuie sa fi comunicat grefierului noua adresa si daca asa stau lucrurile, da - firma respectiva a fost corect citata, prin afisare.
Ceea ce nu inteleg este la ce acte va referiti : au fost cumva depuse de partea adversa 2 ex, din care unul trebuia sa fie atasat la citatia care v-a fost afisata? Scrie in citatie ca se comunica si copii ale actelor? Sau nu am inteles nimic si bat campii cu gratie ?
NU. Partea se consedera legal citata ( chiar si prin afisare) doar la adresa pentru care s-a emis citatia. In cazul in care se lasa citatia la alta adresa, agentul procedural intocmeste un proces verbal si obligatoriu va fi semnat (si stampilat eventua) de catre partea citata.
Schimbarea domiciliului uneia din părţi în timpul judecăţii trebuie, sub pedeapsa neluării ei în seamă, să fie adusă la cunoştinţa instanţei prin petiţie la dosar, iar părţii potrivnice prin scrisoare recomandată, a cărei recipisă de predare se va depune la dosar o dată cu petiţia prin care se înştiinţează instanţa despre schimbarea domiciliului.
Comunicarea citaţiei şi a altor acte de procedură nu se poate realiza prin afişare în cazul persoanelor juridice, precum şi al asociaţiilor sau societăţilor care, potrivit legii, pot sta în judecată, cu excepţia cazurilor în care se refuză primirea sau dacă se constată lipsa oricărei persoane la sediul acestora.

In ceea ce priveste faptul ca la dosar nu mai exista exemplarul pentru dvs al actelor comunicate , acesta ori nu a fost depus ori s-a pierdut. Puteti sa solicitati inca o copie.
Cornel Vasile, Consilier juridic