Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amenajare spatiu sediu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amenajare spatiu sediu

Am niste facturi cu parchet, gresie, faianta si alte materiale(gen adeziv, chit, etc.).
Administratorul spune ca sunt pt.spatiul unde este declarat sediul social al firmei(spatiul este un apartament de bloc).
Cum inregistrez aceste facturi (val.lor este de aprox.12000 lei)?
Multumesc anticipat!
As recomnda sa le treceti pe investitii.
Pe investitii, asta insemnand contul 231.Si mai departe ce fac cu investitia.:-/
Spatiul nu este al firmei, acolo s-a declarat sediul social atunci cand s-a infiintat firma la ONRC.
Daca aveti un contract de inchiriere sau de comodat intre societate si proprietarul spatiului si in contract este prevazut faptul ca veti suporta cheltuielile cu intretinere si repararea sediului aveti voie sa le inregistrati in contabilitate pe contul 611 "Cheltuieli cu intretinere si reparatii" tinanduse cont de suprafata folosita care se majoreaza din p. d.v. fiscal cu 10%
Vedeti art. 21 Cod fiscal cu cheltuieli deductibile limitat.
Sa atasati si un deviz de lucrari.