avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE ACTIVITATE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE ACTIVITATE

Activitatea societatii este suspendata din data de 01.05.2009 si pana la data de 31.12.2010. Cum trebuie sa procedez si daca se poate sa prelungesc suspendarea activitatii si pe ce perioada maxima se mai poate prelungi?
Cand trebuie sa demarez demersurile pentru prelungire, inainte de 31.12.2010?
Cel mai recent răspuns: Noemi Nagy , Consilier juridic 14:36, 9 Decembrie 2010
Activitatea unei societati comecriale poate fi suspendata pe o perioada de maxim 3 ani. Daca in acest interval se doreste reluarea activitatii poate fi intrerupta perioada de suspendare.
Dupa ce se termina perioada de suspendare respectiv 31.12.2010 formulati o noua cerere de suspendare.Am avut un caz recent cand unei societati dupa ce a avut suspendata activitatea 3 ani i s-a admis o noua suspendare pentru inca 3 ani.
Am uitat sa precizez ca societatea si-a reluat activitatea pentru cateva zile.
Ultima modificare: Vineri, 10 Decembrie 2010
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
La fel ca prima data procedati si acum, insa opinia mea este ca pana la data de 31.12.2010 sa depuneti cererea de mentiuni la ORC.
Suspendarea poate fi pe un termen de maxim 3 ani consecutiv.
Pentru a putea suspenda activitatea societatii pentru inca trei ani, trebuie mai intai sa inregistrati reluarea activitatii societatii, iar dupa ce aceasta mentiune a fost admisa, numai atunci puteti solicita suspendarea activitatii pentru inca trei ani.

Nagy Noemi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare activitate gabi.b gabi.b In perioada 01.05.2009 - 31.12.2010 activitatea societatii (S.R.L.) este suspendata. Se mai poate prelungi suspendarea activitatii si ce perioada? Ce ... (vezi toată discuția)
Expirare suspendare activitate firma lavinia17d lavinia17d Firma, activitatea suspendata pe perioada maxima (3 ani). Suspendarea a expirat la 30 iunie 2009. Registrul Comertului nu reactiveaza automat firmele a caror ... (vezi toată discuția)
01.05.2012 a expirat perioada de suspendare firma , ce fac? elicoidal elicoidal azi e 2.05.2012 si ieri 01.05.2012 , a expirat perioada de suspendare firma , 3 ani ce pot sa fac? le activez 2-3 luni si apoi pot sa le suspend din nou 3 ... (vezi toată discuția)