Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE ACTIVITATE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE ACTIVITATE

Activitatea societatii este suspendata din data de 01.05.2009 si pana la data de 31.12.2010. Cum trebuie sa procedez si daca se poate sa prelungesc suspendarea activitatii si pe ce perioada maxima se mai poate prelungi?
Cand trebuie sa demarez demersurile pentru prelungire, inainte de 31.12.2010?
Activitatea unei societati comecriale poate fi suspendata pe o perioada de maxim 3 ani. Daca in acest interval se doreste reluarea activitatii poate fi intrerupta perioada de suspendare.
Dupa ce se termina perioada de suspendare respectiv 31.12.2010 formulati o noua cerere de suspendare.Am avut un caz recent cand unei societati dupa ce a avut suspendata activitatea 3 ani i s-a admis o noua suspendare pentru inca 3 ani.
Am uitat sa precizez ca societatea si-a reluat activitatea pentru cateva zile.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
La fel ca prima data procedati si acum, insa opinia mea este ca pana la data de 31.12.2010 sa depuneti cererea de mentiuni la ORC.
Suspendarea poate fi pe un termen de maxim 3 ani consecutiv.
Pentru a putea suspenda activitatea societatii pentru inca trei ani, trebuie mai intai sa inregistrati reluarea activitatii societatii, iar dupa ce aceasta mentiune a fost admisa, numai atunci puteti solicita suspendarea activitatii pentru inca trei ani.

Nagy Noemi