Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract

o conventie pt. transmiterea unui drept real, in care nu apare explicit pretul, se poate considera un antecontract valabil?
Da, dar este pe riscul partilor, de a nu se mai intelege ulterior la pret.
Asta numai in cazul unui raport intre doua persoane juridice sau doua persoane fizice.
Dace este vorba de un raport intre o persoana juridica si o persoana fizica nu are nicio valoare.
OG 21/1992 privind protectia consumatorilor
Art. 10. - Drepturile consumatorilor, la încheierea contractelor, sunt:
a) libertatea de a lua decizii la achiziţionarea de produse şi servicii, fără a li se impune în contracte clauze abuzive sau care pot favoriza folosirea unor practici comerciale incorecte în vânzare, de natură a influenţa opţiunea acestora;
b) de a beneficia de o redactare clară şi precisă a clauzelor contractuale, indicarea exactă a preţurilor şi tarifelor şi, după caz, a condiţiilor de garanţie.

Nu cred. Parerea mea este ca in antecontract trebuie sa fie precizat pretul. Poate un pact de preferinta.

simon_imre a scris:

o conventie pt. transmiterea unui drept real, in care nu apare explicit pretul, se poate considera un antecontract valabil?

In cazul de fata apare si pretul
~ Conținut șters la cerere ~