avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract

o conventie pt. transmiterea unui drept real, in care nu apare explicit pretul, se poate considera un antecontract valabil?
Cel mai recent răspuns: ContSters158230 , utilizator 12:12, 10 Decembrie 2010
Da, dar este pe riscul partilor, de a nu se mai intelege ulterior la pret.
Asta numai in cazul unui raport intre doua persoane juridice sau doua persoane fizice.
Dace este vorba de un raport intre o persoana juridica si o persoana fizica nu are nicio valoare.
OG 21/1992 privind protectia consumatorilor
Art. 10. - Drepturile consumatorilor, la încheierea contractelor, sunt:
a) libertatea de a lua decizii la achiziţionarea de produse şi servicii, fără a li se impune în contracte clauze abuzive sau care pot favoriza folosirea unor practici comerciale incorecte în vânzare, de natură a influenţa opţiunea acestora;
b) de a beneficia de o redactare clară şi precisă a clauzelor contractuale, indicarea exactă a preţurilor şi tarifelor şi, după caz, a condiţiilor de garanţie.

Nu cred. Parerea mea este ca in antecontract trebuie sa fie precizat pretul. Poate un pact de preferinta.

simon_imre a scris:

o conventie pt. transmiterea unui drept real, in care nu apare explicit pretul, se poate considera un antecontract valabil?


In cazul de fata apare si pretul
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract cazare Ramses7 Ramses7 Salutare. Am si eu o problema. Putin mai devreme m-am cazat la un hotel, am vazut camera, totul ok. Ca sa aflu dupa ce semnez si platesc ca pentru aer ... (vezi toată discuția)
Data intrarii in vigoare a oug 21/1992 barta001 barta001 Im-i puteti zice cand a intrat in vigoare OUG 21/1992. Conform citatului de mai jos dintr-un raspuns al bancii in 08.12.2006 inca nu era in vigoare. ... (vezi toată discuția)
Protectia consumatorului n fata monopolului ovidiu_i ovidiu_i Care este modul in care legea protectiei consumatorului ii apara pe cei care si-au montat centrala termica individuala fata de monopolul impus de furnizorii de ... (vezi toată discuția)