Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... crestere salariu prin decizie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

crestere salariu prin decizie

Buna ziua. In urma cresterii salariului minim pe societate s-a hotarat in urma negocierii colective ca toate salariile sa creasca cu aceasi suma. Pot sa fac o decizie colectiva cu cresterea salariala? Nu e specificat nicaieri in contractul colectiv de munca semnat ca vor creste toate salariile, a fost o intelegere verbala.
oricum trebuie facut AA la contractele de munca, care sunt individuale. iar aceste decizii se inregistreaza la ITM, tot individual.
aijin a scris:

Buna ziua. In urma cresterii salariului minim pe societate s-a hotarat in urma negocierii colective ca toate salariile sa creasca cu aceasi suma. Pot sa fac o decizie colectiva cu cresterea salariala? Nu e specificat nicaieri in contractul colectiv de munca semnat ca vor creste toate salariile, a fost o intelegere verbala.

In baza la ce s-a modificat salariul minim pe societate? ...
Salariul minim s-a modificat prin CCM la nivel de societate in baza CCM la nivel de ramura, a crescut cu 60 de lei. S-a hotarat ca si celelalte salarii care se aflau peste nivelul noului salariu minim sa creasca cu 60 lei, dar a fost o intelegere verbala nu a fost consemnata in CCM la nivel de societate.
De obicei se face o singura decizie cu articol unic in care sunt trecuti toti salariatii afectati, cu CNP,salariul vechi si salariul nou.
Decizia se semneaza de administrator si se depune la ITM.Daca-mi spuneti o adresa de email va trimit un model.
Trebuie incheiat un act aditional la CCM prin care s-a stabilit modificarea salariului minim pe unitate si apoi emiteti o decizie colectiva de modificare a salariiilor .

Art.17 alin.4 din Codul muncii prevede ca, orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (2) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoştinţării în scris a salariatului, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.