Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt cu probleme....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt cu probleme....

I AM FACUT PRIETENULUI MEU DE APARTAMENT O GLUMA...si anume aceea de ai lua si ai ascunde in cutia postala o suma de bani, lasand usa deschisa...El a sunat la politie deoarece eu eram plecat din localitate si cand m a sunat, politia era deja acolo...eu am intrat in panica si nu am avut curajul sa i spun ca eu am fost si l a intrebarile telefonice ale politistului i am spus ca mi a disparut si mie o suma de bani...Va rog ajutati ma deoarece el m-a sunat in seara asta si mi a spus ca daca vreau sa recunosc ceva sa spun acum pt ca dimineata el a fost chemat la politie si se va trimite catre procuratura cazul...ce patesc in asemenea situatie???multumesccccc celui/celei care imi raspunde...
Acesta ,astfel cum ati"regizat" dvs totul ,este un furt.
De cat timp locuiti impreuna in acelasi apartament ?

Mie imi vine greu sa cred povestea cu usa deschisa,cu faptul ca nu ati recunoscut pana acum ca ati facut o "gluma",care pana la urma numai gluma nu este,ca ati mers pana acolo incat ati declarat polisitului o minciuna.
Este cam"cusuta cu ata alba",cum se spune in popor

Vi se va intocmi dosar penal pentru furt,incadrarea juridica probabil depinzand de locatiunea dvs in aceiasi camera cu partea vatamata.

Daca fapta se va incadra la art.210 c.pen,veti avea probabil sansa ,doar daca veti recunoaste fapta si daca acesta va dori sa isi retraga plangerea penala
Radu Gabrian, Mediator
Recunoasteti fapta nu mai incercati sa induceti in eroare autoritatile pentru ca vor afla adevarul foarte repede si va fi mai rau pt dumnoavoastra. Duceti-va la prietenul dumneavoastra si spuneti ca i-ati luat banii ca aveati nevoie urgent sau oricare ar fi motivul adevarat si rugati-l sa isi retraga plangerea daca este vorba de furtul in forma simpla. Nu mai incercati sa ocoliti adevarul pt ca ati facut o greseala si va poate fi iertata. Daca prietenul dumneavoastra nu va fi de acord sa isi retragaplangerea atunci recunoasteti fapta autoritatilor si veti beneficia de o circumstanta atenuanta conform "micii reforme", bineinteles aceasta circumstanta se va retine numai daca aratati ca va pare rau pt fapta savarsita, daca paguba este recuperata si daca sunteti la prima abatere, iar cu putin noroc vi se va aplica o amenda administrativa. Deci sfatul meu este sa dati banii inapoi cat mai repede si sa va impacati cu partea in vederea retragerii plangerii.
ContSters178374, utilizator
Cred eu ca in viitor este bine sa va cenzurati pornirile,dar mai ales sa spuneti adevarul.
Va place sau nu va place,culpa dvs exista.