Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii acordate la pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii acordate la pensionare

Va rog sa-mi comunicati cate salarii se acorda, conform Codului Muncii si a contractului colectiv de munca la nivel national, la incetarea contractului individual de munca unei persoane care se pensioneaza la limita de varsta!
BG, utilizator
Poate face sesizare la ITM si/sau sa promoveze o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata acelor sume.
Dar o persoana care a depus cerere de acordare a indemnizatiei la pensie inainte de a intra in vigoare Legea 118/2010 beneficiaza de acest drept
melinda sandrina a scris:

Dar o persoana care a depus cerere de acordare a indemnizatiei la pensie inainte de a intra in vigoare Legea 118/2010 beneficiaza de acest drept

Da, beneficiaza in aceste conditii.
Si poate fi platit acest drept si in luna ianuarie 2011?
Cu multumiri.
melinda sandrina a scris:

Si poate fi platit acest drept si in luna ianuarie 2011?
Cu multumiri.

Depinde de luna in care a iesit la pensie ... intrucat in caz de refuz al platii acestei sume, dreptul la actiune in instanta este supus unui termen de prescriptie.