Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu postnatal si drepturile banesti de care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu postnatal si drepturile banesti de care beneficiez dupa ce nasc

Buna ziua.
As avea 2 intrebari la care va rog sa-mi raspundeti:

1) Am inteles despre concediul prostnatal de minim 42 de zile ca este obligatoriu din punct de vedere legal.
Intrebarea mea este daca acesta este obligatoriu si pentru persoanele care vin din somaj?
Spre exemplu , o persoana care care a intrat din somaj in concediu prenatal este obligata sa efectueze concediul postnatal? Nu poate intra dupa nastere direct in indemnizatia de crestere copil?

2) Care mai sunt drepturile banesti de care beneficiaza o viitoare mamica?

Multumesc frumos
1. Nimeni nu este obligat sa intre in concediu de maternitate dar legiuitorul a legalizat acest concediu in sprijinul mamei si al copilului si al sanatatii acestora.
2. De asemenea, tot pentru sanatatea mamei si a copilului, OUG 158/2005 prevede
- concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
- concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
3. Ca mama, puteti intra in CCC, cel mai devreme, incepand cu a 43-zi de la nasterea copilului, daca depuneti actele in 60 de zile de la acesta data.
4. In afara de indemnizatia pentru CCC mai beneficiati de o alocatie lunara de 200 lei, pana ce copilul implneste 2 ani.
Multumesc pentru raspuns.

Sa inteleg ca si alocatia de nou nascut si contravaloarea trusoului de bebelus au fost anulate?
Da, incepand cu 1 iulie 2010.