Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA norma fixa de venit - neplatitor de TVA - Cod de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA norma fixa de venit - neplatitor de TVA - Cod de identificare fiscala???

Buna ziua,
Sunt inregistrat ca PFA norma fixa de venit - neplatitor de TVA.
Astazi am fost sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Primul pas: Inregistrarea in scopuri de TVA
- Am completat formularul 091, iar la rubrica "Cod de identificare fiscala" am lasat necompletat, pt. ca din cate stiu ca si PFA norma de venit - neplatitor de TVA nu am Cod de identificare fiscala, doamna de acolo a insistat sa trec C.I.F. Eu i-am spus ca pot trece CNP-ul daca doreste, dar ea a insistat si m-a rugat sa trec C.U.I primit de la registrul comertului (l-am trecut in rubrica specificand: C.U.I. :2xxxxxxxxx).
Prima intrebare: Ce trebuia sa trec in rubrica respectiva??
Pasul 2. Inregistrarea in ROI dupa primirea certificatului de inregistrare in scopuri de TVA
Aici din nou doamnele (destul de amabile de altfel) au insistat ca formularul 095 trebuie stampilat (eu le-am zis ca nu am stambila, si nu sunt obligat sa am/folosesc, dar nu m-au crezut) si de asemenea au spus sa trec C.U.I. in rubrica Codului Fiscal (din nou am refuzat, pt. ca eu stiu ca trebuie sa trec CNP-ul, dar doamnele au spus ca apar in baza de date cu CIF - identic cu Codul unic de identificare??)
Intrebarea 2: sunt obligat sa am stambila sau nu? Ce trebuie sa trec in rubrica corespunzatoare Codului de Identificare Fiscala?

Mi-ar fi de folos si niste legi, sau ceva documente cu care sa pot argumenta.
Va multumesc
Din 2007 nu se mai foloseste CNP-ul, fiecare are CIF acum, o hartie A5 pe care e trecut CIF-ul, hartie eliberata de ANAF. Certificatul de inregistrare ar trebui de asemenea sa aiba pe el CIF-ul ... Un coleg de-al meu si-a scos abia anul asta prin primavara CIF-ul, am inteles ca trebuia sa ia si ceva amenda pe tema asta.
Eu m-am inregistrat de o luna si jumatate si nu am primit asa ceva :)
Pe certificatul de inregistrare de la registrul comertului ce ai trecut la CUI, CNP sau un alt numar (CIF-ul) ?
CUI doar, dar NU trebuie sa am CIF (o sa am doar pt. operatiunile intracomunitare), problema ii ce scriu pe formularele unde exista rubrica pt. "CIF" :)
Eu stiu ca CNP-ul
CUI==CIF