avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cale de atac in contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cale de atac in contencios administrativ

am avut o cerere la Curtea de Apel - sectia contencios.
Obiectul era refuz solutionare cerere. (Institutia x a refuzat nejustificat sa imi solutioneze o cerere)

Curtea de apel a respins cererea mea. Eram in fond.

Exista vreo cale de atac?
Apel - recurs??
multumesc
Cel mai recent răspuns: Marian Senchiu , Avocat 15:42, 13 Decembrie 2010
recurs la ICCJ
Recursul

Legea contenciosului administrativ nr. 554 din 2004

Art. 20. - (1) Hotararea pronuntata in prima instanta poate fi atacata cu recurs, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) Recursul suspenda executarea si se judeca de urgenta.
(3) In cazul admiterii recursului, instanta de recurs, modificand sau casand sentinta, va rejudeca litigiul in fond, daca nu sunt motive de casare cu trimitere. Cand hotararea primei instante a fost pronuntata fara a se judeca fondul, cauza se va trimite, o singura data, la aceasta instanta.

Recursul il depuneti tot la instanta unde v-ati judecat. Ei vor trimite dosarul la instanta superioara si vor emite citatie catre dumneavoastra.

Succes in calea de atac!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare - respingere actiune, cai de atac decimus decimus Buna ziua.Avem un proces in contencios-administrativ, la tribunal, la legea 247/2005,cu ANRP-ul,pentru obtinerea titlului de plata aferenta,in baza raportului ... (vezi toată discuția)
Lege 544 - 1 instanta - hot exec ? dumitru2000 dumitru2000 Avem 1 hot data de 1 instanta in baza legii 544 a informatiilor de interes public. Judecatorul de serviciu a afirmat ca hotararea 1 instante este ... (vezi toată discuția)
Judecata in recurs ro280988 ro280988 Buna ziua. Se da urmatoarea ipoteza: cerere de chemare in judecata introdusa la Judecatorie, apelul exercitat la Tribunal, recursul exercitat la Curtea de ... (vezi toată discuția)