Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cale de atac in contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cale de atac in contencios administrativ

am avut o cerere la Curtea de Apel - sectia contencios.
Obiectul era refuz solutionare cerere. (Institutia x a refuzat nejustificat sa imi solutioneze o cerere)

Curtea de apel a respins cererea mea. Eram in fond.

Exista vreo cale de atac?
Apel - recurs??
multumesc
recurs la ICCJ
Recursul

Legea contenciosului administrativ nr. 554 din 2004

Art. 20. - (1) Hotararea pronuntata in prima instanta poate fi atacata cu recurs, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) Recursul suspenda executarea si se judeca de urgenta.
(3) In cazul admiterii recursului, instanta de recurs, modificand sau casand sentinta, va rejudeca litigiul in fond, daca nu sunt motive de casare cu trimitere. Cand hotararea primei instante a fost pronuntata fara a se judeca fondul, cauza se va trimite, o singura data, la aceasta instanta.

Recursul il depuneti tot la instanta unde v-ati judecat. Ei vor trimite dosarul la instanta superioara si vor emite citatie catre dumneavoastra.

Succes in calea de atac!