Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot demola o casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot demola o casa?

detin o casa care nu mai poate fi locuita, cum pot sa o demolez(sau sa scap de ea),trebuie autorizatie?sau se poate si altfel. ?
Asa cum trbuie autorizatie de construire, trebuie si autorizatie de demolare de la primarie.
Daca este intr-un stadiu avansat de degradare, o puteti demola si motivati ruinarea edificiului prin degradare in timp.B-)
cum dovedesc ? ruinarea edificiului,chiar nu se poare locui;are gauri in pereti.va multumesc!
tapleau, utilizator
Acest imobil este mentionat in actul de vanzare-cumparare?
Este intabulat?
Intentionati sa construiti altceva in locul lui?
Ce suprafata are terenul pe care se afla constructia?
Vedeti, in functie de raspunsurile dv exista mai multe variante......
In mod normal,ar trebui sa mergeti la primarie si cereti Certificat de Urbanism in vederea demolarii. Atasati un memoriu explicativ si neaparat fotografii cat mai "ruinate". Etapa urmatoare va fi obtinerea autorizatiei de constructie, chiar daca intre timp imobilul se "prabuseste"
Daca puteti raspunde la intrebari va voi da un raspuns mai precis.
imobilul este mentionatin contractul de vinzare-cumparare,este intabulat si doresc sa construiesc ocasa in locul clei vechi,terenul are 1000mp. dar casa este foarte veche, ara gauri in pereti si o sustine citeva popice.doresc daca se poate sa o demolez fara autorizatie si sa construiesc alta aproximativ pe acelasi loc.am inteles ca dupa doi ani se va recunoaste noua casa fara autorizatia,care ar fii regula? va multumesc!
Faptul ca dv doriti sa demolati si sa construiti fara autorizatie inseamna ca va asumati si riscurile de a primi amenzile in cazul unui control al primariei sau ISC. Eu v-am indicat caile legale...Puteti obtine simultan autorizatiile respective. Nerespectarea legii poate inseamna doar simplificarea demersurilor in acest moment. Ulterior insa pot aparea complicatii mai costisitoare.