Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de pensionare

La ce instanta se poate contesta o decizie de pensionare anticipata, mai exact cuantumul acesteia?
De ce acte este nevoie precum si daca este nevoie de taxa de timbru.
Va multumesc
Decizia poate fi contestata la instanta judecatoreasca competenta in a carei raza teritoriala se afla domiciliul asiguratului, in termen de 45 de zile de la comunicare .
In speta, Tribunalul in a carei raza aveti domiciliu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
instanta competenta este tribunalul-sectia litigi de munca. nu se achita taxa de timbru.
Aveti nevoie de:
- cererea de chemare in judecata
- copie de pe decizia de pensionare
Sa inteleg ca:
Decizia trebuie contestata la Tribunalul Bucuresti sectia a VIII a Conflicte de Munca si Asigurari Sociale.
Se face cerere de chemare in judecata a Casei de Pensii sau sau contestatie a cuantumului deciziei? Imi puteti da un model? Termenul de contestare curge si nu prea stim ce sa facem
Nu se plateste taxa de timbru.
Ati inteles bine, instanta competenta este sectia a VIII-a a Tribunalului Bucuresti. Va veti judeca in contradictoriu cu CPMB. Daca sunteti nemultumit de cuantumul pensiei trebuie sa solicitati recalcularea punctajului mediu anual, ceea ce inseamna ca trebuie sa propuneti ca proba efectuarea unei expertize contabile. Daca n-o faceti dvs., o va face instanta, din oficiu.

Un model de contestatie nu exista dar, in mare, trebuie sa sune asa:

Domnule Presedinte
Subsemnatul.... domiciliat in ..., formulez prezenta contestatie impotriva deciziei de pensie nr.... ..... din data de .... emisa de CPMB intrucat apreciez ca punctajul mediu anual este nejustificat de mic in raport cu veniturile, sporurile si adaosurile cu caracter permanent realizate de-a lungul intregii perioade de activitate.
(Urmeaza descrierea situatiei de fapt, adica perioada lucrata, angajatorii, grupe de munca. Aratati cand ati depus cererea privind acordarea pensiei anticipate si actele la casa de pensii, decizia primita precum si orice alte date pe care le considerati relevante.).
In drept, imi intemeiez actiunea pe prevederile art. 87 din Legea nr. 19/2000.
Dovada actiunii inteleg sa o fac cu inscrisuri (copie carnet de munca, copie adeverinte, copie decizie de pensie) si cu expertiza contabila.
Potrivit art. 159 din Legea nr. 19/2000, prezenta este scutita de plata taxei de timbru si de plata timbrului judiciar.
Depun prezenta in dublu exemplar, una pentru instanta si una pentru a fi comunicata partii potrivnice.
Semnatura
Domnului Presedinte al Tribunalului .......

Gabriela Pintea, Consilier juridic