Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de pensionare

La ce instanta se poate contesta o decizie de pensionare anticipata, mai exact cuantumul acesteia?
De ce acte este nevoie precum si daca este nevoie de taxa de timbru.
Va multumesc
dar dupa 3 ani de la pensionare limita varsta se poate solicita o reverificare a dosarului de pensie? Mama mae a iesit la pensie limita de varsta acum 3 ani cu o pensie f mica, ca acum sa constate, intalnindu-se cu colegi care au iesit ulterior la pensie , in conditii similare, (vechime si stagiu), ca pensia ei e foate mica. Multumesc pentru raspuns!
Este necesara si contestarea deciziei la emitent si, la data depunerii actiunii in instanta, sa faceti aceasta dovada. ;)
vio&vio a scris:
dar dupa 3 ani de la pensionare limita varsta se poate solicita o reverificare a dosarului de pensie? Mama mae a iesit la pensie limita de varsta acum 3 ani cu o pensie f mica, ca acum sa constate, intalnindu-se cu colegi care au iesit ulterior la pensie , in conditii similare, (vechime si stagiu), ca pensia ei e foate mica. Multumesc pentru raspuns!

Nu se poate solicita recalcularea drepturilor de pensie motivat de faptul ca fostii colegi au pensii mai mari. Mama dvs. trebuie sa aiba documente din care sa rezulte realizarea unor venituri sau stagii netrecute in carnetul de munca.

Pentru verificarea drepturilor de pensie mama dvs. ar fi trebuit sa investeasca instanta cu o actiune, in termen de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de pensie. A trecut si termenul de 45 de zile si termenul general de prescriptie de 3 ani. Acum poate doar sa se inscrie in audienta la directorul casei de pensii si sa solicite acestuia sa dispuna verificarea modului in care i-a fost determinat punctajul mediu anual.