Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Suspendare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Suspendare firma

Am un mic magazin iar din 2011 am decis sa-i suspend activitatea pentru ca pur si simplu nu mai merge.
Intrebarea mea este ce fac cu stocul de marfa pe care il mai am .. il trec pur si simplu pe cheltuieli in 2010 sau astept sa expire produsele si le scad ulterior in 2011 cand firma este deja suspendata?
Astept un raspuns cat mai complex .. multumesc anticipat!!!
Buna seara

Nu-i pacat sa le lasati sa expire ?
Faceti o donatie sau o lichidare de stoc mai degraba , cu vanzare sub pretul de achizitie .
Depinde si ce marfa este , e foarte adevarat .
Dupa ce veti suspenda activitatea nu se mai desfasoara niciun fel de activitate economica .
Daca v-am facut sa va razganditi, spuneti ce varianta ati ales si o dezvolt.
:)
=D> :D pai avand in vedere ca este un magazin ff mic .. cu un stoc de cateva mii de lei (sub 3 mii) cred ca o sa fiu putin egoist si o sa pastrez produsele pt mine si pt familie (bunici, neamuri si ce-o mai fi).. intrtebarea este cum scap de ele .. nu stiu exact cum se face in astfel de cazuri dar parca nu le-as trece prin casa de marcat .. adica sa le scot mai degraba ca o pierdere .. .. nu stiu exact..
Astept solutii .. multumesc frumos
inca astept raspunsul dumneavoastra ..
Ce fel de marfuri aveti pe stoc?
produse alimentare si bauturi alcoolice