Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cic+somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cic+somaj

Buna ziua,
Avem o salariata care trebuia sa vina la lucru in data de 5 dec.2010, dar postul respectiv s-a desfiintat intre timp datorita dificultatilor economice si reorganizarii societatii. Intrebarea mea este daca i se desface contrctul cu art.65 alin.1 se mai respecta acele 20 de zile de preaviz, avand in vedere ca postul numai exista?
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.Persoanele concediate in temeiul
art. 65 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare.