Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... premii lunare functionari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

premii lunare functionari

buna ziua
as vrea sa intreb si eu daca in anul 2011 la primarii se poate acorda premiul lunar de 10 % pentru functionari publici? cu toate ca nu cred ca le-a scapat guvernantilor taierea lui si in 2011
astept raspunsurile voastre si baza legala dac se poate
multumesc
Prevederile OG 6/2007 au fost abrogate odata cu adoptarea OG 330/2009 si OUG 1/2010 .
Legea 330/2009 a egalizat acel fond de premiere la 2% din fondul de salarii, atat pentru fp cat si pentru contractuali. Problema e ca acest articol, bineinteles ca nu se aplica in 2010, iar in proiectul legii salarizarii pentru 2011 nu l-am mai vazut#-o
care articol din 330 stipuleaza ca se egalizeaza fondul de premiere lunar atat pentru functionari cat si pentru contractuali? si nu ma refeream la acel 2% din disponibilul cu cheltuielile salariale, ci la cel care se acorda lunar pana la 31.12.2009, si la functionari era 10% din salariul de incadrare, iar la contractuali 2%.
multumesc

premiul de care vorbeati dvs. a fost abrogat de legea 330/2009 (respectiv articolele din OG 6/2007 si 10/2008 care il acordau). S-a introdus, in schimb, prin legea 330/2009:
Art. 24. -
(1) Ordonatorii de credite pot acorda premii lunare in limita a 2% din cheltuielile cu salariile aferente personalului prevazut in statul de functii, cu incadrare in fondurile aprobate prin buget. Premiile se pot acorda in cursul anului salariatilor care au realizat sau au participat direct la obtinerea unor rezultate deosebite in activitatea institutiei. Sumele neconsumate pot fi utilizate in lunile urmatoare, in cadrul aceluiasi an bugetar.
(2) Premiile individuale se stabilesc de catre ordonatorii de credite in limita sumelor alocate cu aceasta destinatie de catre ordonatorul principal de credite, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, dupa caz, cu consultarea reprezentantilor salariatilor, acolo unde nu sunt astfel de organizatii sindicale.
,
care, bineinteles ca nu se aplica in 2010!!!#-o#-o
Daca acest articol se va aplica macar in 2011, nu avem de unde sa stim, pana cand nu va aparea legea salarizarii personalului bugetar in 2011 (la cum il cunosc eu pe dl. Boc, cred ca acum a eliminat acest tip de premiere cu totul, ca sa nu mai aiba griji)
Kyandra, moderator