avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Export in Comunicatea Europeana de cartofi
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Export in Comunicatea Europeana de cartofi

Buna ziua,
am o rugaminte la cine ma poate ajuta cu sfaturi. Doresc sa fac intermedierea unui export de cartofi in tari din Comunitatea Europeana. Puteti sa imi spuneti ce acte imi sunt necesare pentru a face acest export?
Sunt doua posibilitati de a face acest lucru-Ca exportator sau ca intermediar.
Care este modalitatea cea mai adecvata si ce acte imi sunt necesare pentru fiecare?
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 18:27, 17 Martie 2008
flexweb a scris:

Sunt doua posibilitati de a face acest lucru-Ca exportator sau ca intermediar.

Romania este tara membra UE. Este o singura varianta comert intracomunitar. Nu este export, nu trebuie licenta, nu se fac acte vamale. Doar ca facturezi fara TVA, urmand sa faci rambursate de TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare import produse alimentare Sorin09 Sorin09 Buna ziua, Vin la dumneavoastra cu o rugaminte. Intentionez sa import din Grecia produse alimentare (ulei de masline si masline), pentru a fi comercializate ... (vezi toată discuția)
Export piese auto in rusia si republica moldova tertius tertius Firma mea se ocupa cu comert online de piese auto.Doresc sa fac export de piese auto in Rusia si Rep Moldova la cativa clienti societati comerciale care se ... (vezi toată discuția)
Registru intracomunitar proficont21 proficont21 O societate care este neplatiroare de TVA si importa marfa in valoare de 5000 EUR din Ungaria necesita inregistrarea in Registru Intracomunitar (vezi toată discuția)