Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Export in Comunicatea Europeana de cartofi
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Export in Comunicatea Europeana de cartofi

Buna ziua,
am o rugaminte la cine ma poate ajuta cu sfaturi. Doresc sa fac intermedierea unui export de cartofi in tari din Comunitatea Europeana. Puteti sa imi spuneti ce acte imi sunt necesare pentru a face acest export?
Sunt doua posibilitati de a face acest lucru-Ca exportator sau ca intermediar.
Care este modalitatea cea mai adecvata si ce acte imi sunt necesare pentru fiecare?
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.
flexweb a scris:

Sunt doua posibilitati de a face acest lucru-Ca exportator sau ca intermediar.

Romania este tara membra UE. Este o singura varianta comert intracomunitar. Nu este export, nu trebuie licenta, nu se fac acte vamale. Doar ca facturezi fara TVA, urmand sa faci rambursate de TVA.