avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident usor pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident usor pe trecerea de pietoni

Am accidentat f.usor o persoana pe trecerea de pietoni. Vina este a mea (neatentie si avem soarele exact in partea din care a venit persoana). Eram oprit la trecerea de pietoni pt a acorda prioritate pietonilor, si exact in momentul in care am miscat masina pentru a porni am atins o persona care venea din dreapta,f. usor la genunchi.
Victima nu a cazut, am tras pe dreapta, am mers am vb cu el, avea dureri usoare la genunchi, l-am intrebat daca vrea sa mergem la spital sau daca vrea ceva, am mai stat putin de vb, putea sa mearga fara probleme, etc..
Ne-am strans mainile a plecat, am plecat si eu, m-am urcat in masina, moment in care am fost atentionat de o persona care a vazut toata scena ca mi-a notat nr de la masina.

La ce sa ma astept...poate sa isi faca certificat medico-legal? avand in vedere ca a plecat pe picioarele lui si nu a dorit nimic?
Prostia mea a fost ca nu i-am luat nr de telefon, sa il contactez ulterior. Dar dupa cum am zis lovitura a fost f.usoara, nici nu apucasem sa inaintez asa ca m-am gandit ca nu or sa fie probleme.
Cel mai recent răspuns: adicutza , utilizator 21:45, 24 Mai 2011
Trebuie sa te astepti la....nimic :). Nu vad ce certificat medico-legal ar putea scoate in acest caz daca persoana a plecat pe piciorele ei fara nicio problema si daca v-ati inteles ca nimic nu s-a intamplat. Vatamarea corporala din culpa art 184 C.pen" fapta prevazuta in art 180 alin. 2 si alin 2 ind 1(lovirea sau alte violente) care a pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum si cea prevazuta la art 181(vatamarea corporala), savarsite din culpa (ingrijiri medicale de cel mult 60 zile)."
Persoana care a vazut scena nu poate face nimic deoarece actiunea penala se poate pune in miscare la plagerea prealabila a PERSOANEI VATAMATE. Nu orice fapta constituie infractiune.
Buna ziua !
Avand in vedere ca nu este vorba de existenta unei victime( persoana atinsa nu a acuzat vreo vatamare), consider ca nu aveti de ca va face probleme. In ceea ce priveste cel ce v- a amenintat ca v- a notat numarul, cred ca va dati seama ca nu trebuie luat in considerare. oricine poate invoca vinovatia cuiva, dar asta trebuie sa o si probeze .
Cu stima !
Din punct de vedere legal,este nevoie de plangerea prealabila a victimei,de un certificat medico legal....etc.Stati linistit.
nu cred ca am explicat f bine in prima postare. persoana care mi-a notat nr de la masina este victima, de care m-am despartit amiabil ca sa zic asa si care nu a avut absolut nici un fele de pretentie la momentul respectiv. ma gandesc ca a notat nr masinii cu un scop, nu?

persoana care m-a atentionat ca victima si-a notat nr masinii, asistase la tot ceea ce s-a intamplat (adica a vazut ca am oprit am vb cu victima, etc, etc). am nr acestei persoane. in caz de ceva, pate fi chemat ca martor?
Daca nu scoate certificat medical din care sa ateste ca a necesitat min 10 zile de ingrijiri nu aveti de ce sa va faceti griji, si dintr-o astfel de lovire nu vad cum ar putea scoate un astfel de certificat, de asemenea daca intr-o situatie exceptionala ar avea aceasta dovada va puteti impaca cu victima foarte usor. Opinia mea: stati linistit.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Decembrie 2010
ContSters178374, utilizator

Alte discuții în legătură

Certificat medico-legal ContSters101377 ContSters101377 in cazul in care 2 parti decid sa se impace, in urma unui accident cu vatamare corporala, in fata unui notar, iar victima decide totusi dupa impacare ... (vezi toată discuția)
Accident cu victima mariandumitru77 mariandumitru77 Buna ziua, in urma cu o luna si jumatate, o ruda apropiata a fost implicata ca vinovat intr-un accident rutier soldat cu victima, un accident usor pe trecerea ... (vezi toată discuția)
Accident si fuga de la locul accidentului iuliana_programator iuliana_programator Buna ziua! O prietena a accidentat usor (cu oglinda) un pieton (la brat). Prietena a oprit, a intrebat pietonul daca este in regula. Pietonul era ok. A doua ... (vezi toată discuția)