Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victima

Buna ziua, in urma cu o luna si jumatate, o ruda apropiata a fost implicata ca vinovat intr-un accident rutier soldat cu victima, un accident usor pe trecerea de pietoni. In timpul acesta, vinovatul a platit ingrijirile medicale la spital in prima zi, dupa care a platit toate serviciile pentru recuperarea medicala a victimei. Întrebarea mea este daca victima poate depune plangere penala, stiu ca are termen de 90 de zile de la ziua accidentului, dar repet, nu a fost nevoie de spitalizare, a suferit rani usoare. Si voiam sa stiu in ce constau "ingrijrile medicale". Va multumesc.
Buna ziua ! Partea vatamata are la dispozitie un termen de 90 de zile de a formula plangere prealabila pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa .Zilele de ingrijiri medicale se vor stabili prin certificatul medico-legal eliberat de Serviciul de Medicina Legala .

Va multumesc, dar in cazul unei plangeri penale, ce poate sa pateasca vinovatul?
Daca victima nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se dispune clasarea.
Pentru despagubiri se poate adresa instantei civile.
Ce se intelege prin ingrijiri medicale? Zilele de spitalizare, concediul medical, recuperare medicala?
Va multumesc.