Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia plecata la munca in Italia, sotul isi aduce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia plecata la munca in Italia, sotul isi aduce amanta acasa

Sotii sunt casatoriti de 30 ani, cu 3 baietii majori, ea a fost casnica, dar a avut mostenire de la parinti bunuri imobile pe care le-a vandut, au in comun o casa de lucuit si teren, fiul cel mic a investit multi bani in casa parintilor.
Sotia a trimis banii castigati intr-un an de zile sotului, iar acum sotul vrea sa divortete pe motiv ca sotia a parasit domiciliul conjugal, iar amanta nu mai primeste pe fiul mic acasa.
Ce poate sa faca fiecare?
sa divorteze, apoi sa faca partaj. sotia poate solicita o cota mai mare daca dovedeste ca sumele incasate din vanzarea bunurilor proprii, s-au folosit pt achizitionare bunurilor comune ale sotilor.
baiatul poate interveni in procesul de partaj pt imbunatatirile facute. de asemenea, ii poate face plangere amantei pt tulburare de posesie, daca baiatul are acte de domiciliu la acea adresa