Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda!!!!

buna ,daca va rog sa-mi spuneti:daca se ia amenda penala ,cat timp este patat cazierul,pt furt!
In cazul furtului sau furtului calificat (art. 208-209 CP), nu se poate aplica pedeapsa amenzii penale, ci doar pedeapsa cu inchisoarea (1-12 ani, respectiv 3-15 ani), care se trece in cazierul judiciar.

Se poate aplica de catre procuror amenda administrativa daca lipseste pericolul social, aceasta nefiind trecuta in cazier. Prin urmare, este imposibil sa aveti cazierul patat de amenda penala pentru furt.
Pedeapsa pentru fapta respectiva nu este amenda penala,ea se inscrie in limitele aratate mai sus.
Modul de executare va fi stabilit de instanta cuocazia dozarii pedepsei.
Daca nu exista pericol social pot fi aplicate disp.art.18/1 c.pen,ca si in celalalte cazuri prevazute expres de lege.