Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare SRL

Stimaţi colistieri,

Doresc să pornesc o mică afacere şi pentru acesta vreau să preiau un SRL. Cei care îl deţin îl predau gratuit, probabil şi pentur faptul că vor să scape de taxele şi alergătura cu dizolvarea. Acest aspect este mai puţin important.
Care este procedura? Vă rog să aveţi răbdare şi dacă se poate să-mi explicaţi pe larg ca unui om care nu este familiar cu labirintul birocratic al autorizaţiilor, contractelor, etc etc.
Cum pot să fac verificarea firmei dacă nu are cine ştie ce datorii, sarcini sau mai ltiu eu ce...
Puteţi să daţi cu aproximare o sumă cam căt o să mă coste toate acestea?
Vă mulţumec anticipat.
Aron, Braşov
De verificat nu prea ai cum sa verifici decat in actele contabile. Mai mult de atat nu prea mai ai ce face. Trebuie sa mergi si pe incredere.
Tranzactia e simpla. Un act aditional, Actul constitutiv rescris, cazierul judiciar si cazierul fiscal, ale tale.
Preturile difera in functie de cine iti face actele si le inscrie la registru.
aronbv a scris:

Stimaţi colistieri,

Doresc să pornesc o mică afacere şi pentru acesta vreau să preiau un SRL. Cei care îl deţin îl predau gratuit, probabil şi pentur faptul că vor să scape de taxele şi alergătura cu dizolvarea. Acest aspect este mai puţin important.
Care este procedura? Vă rog să aveţi răbdare şi dacă se poate să-mi explicaţi pe larg ca unui om care nu este familiar cu labirintul birocratic al autorizaţiilor, contractelor, etc etc.
Cum pot să fac verificarea firmei dacă nu are cine ştie ce datorii, sarcini sau mai ltiu eu ce...
Puteţi să daţi cu aproximare o sumă cam căt o să mă coste toate acestea?
Vă mulţumec anticipat.
Aron, Braşov

Ceretii asociatilor sa va prezinte un certificat fiscal (de la finante) si o balanta de verificare. Certificatul fiscal este un document care atesta faptul ca proprietarul figureaza pe rolul administratiei financiare cu sau fara datorii. Vedeti ca au mai patit-o si altii. A mai fost o discutie pe forum cu preluarea unei soc. si persoana se plangea ca are de platit vre-o 7500 lei..............nu stiu ce debite si penalitati.
Daca te apuci de afaceri, in primul an esti 'cantarit' si, cel putin la banca ti se spune ... 'nu aveti inca un an'...
pentru toate nimicurile; din punctul acesta de vedere e interesanta preluarea unei firme.
Ce trebuie sa faceti?
Cereti 3 documente:
1.- Certificat constatator ;
2.- Certificat de atestare fiscala de la Directia fiscala locala - serv. impozite si taxe;
3.- Certificat de atestare fiscala de la Administratia finantelor publice.

(1) - este necesar ca sa stiti ce si de la cine cumparati;
(2) si (3) - ca sa stiti starea in care se afla ceea ce cumparati in raport cu institutiile statului.

In raport cu tertii, e mai complicat : pot exista facturi neinregistrate si atunci nu reiese totul din verificarea actelor financiar-contabile, peste un timp putand primii vizita deloc amiabila a unor recuperatori....

Si de acest eventual neajuns va puteti feri printr-un act de cesiune parti sociale, bine intocmit.
Persoane care va pot feri de griji: avocati, contabili, juristi, notari ( ordine alfabetica ) !
Succes !
Romy a scris:

cazierul judiciar si cazierul fiscal, ale tale.

Mulţumesc pentru răspuns.

Cazierul judiciar ştiu ce este, dar cel fiscal de unde îl obţin şi ce reprezintă?
In cazierul fiscal se tine evidenta persoanelor fizice si juridice, precum si a asociatilor, actionarilor si reprezentantilor legali ai persoanelor juridice, care au savarsit fapte sanctionate de legile financiare, vamale, precum si cele care privesc disciplina financiara.
Se elibereaza de Adm Fin Publ de care apartineti.