Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acordare cetatenie romana prin casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acordare cetatenie romana prin casatorie

buna ziua!sunt o romanca casatorita cu un cetatean iordanian de aproximativ 2 ani de zile. Sotul meu are card de rezident al Romaniei, valabil pe un an,dar din pacate a expirat si nu am mai fost in romania pentru a-l reinnoi. Amandoi locuim si suntem stabiliti in statul Qatar. In viitor sotul meu isi doreste cetatenie romana. Intrebarea mea este: trebuie sa traim pe teritoriul Romaniei timp de 5 ani de zile, pentru ca sotul meu sa obtina cetenia romana sau nu conteaza unde? Daca voi reusi sa-i reinnoiesc cartea de rezidenta pentru 5 ani, poate aplica apoi pentru cetatenie chiar daca nu am locuit in Romania constant, ci doar am venit in vizita maxim 1 data pe an?
Va multumesc anticipat.
Art. 8. – (1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina si nici in trecut nu a intreprins sau sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.

(3) Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei prevazute la alin.(1) lit. a).

Legea 21/1991