avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acordare cetatenie romana prin casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acordare cetatenie romana prin casatorie

buna ziua!sunt o romanca casatorita cu un cetatean iordanian de aproximativ 2 ani de zile. Sotul meu are card de rezident al Romaniei, valabil pe un an,dar din pacate a expirat si nu am mai fost in romania pentru a-l reinnoi. Amandoi locuim si suntem stabiliti in statul Qatar. In viitor sotul meu isi doreste cetatenie romana. Intrebarea mea este: trebuie sa traim pe teritoriul Romaniei timp de 5 ani de zile, pentru ca sotul meu sa obtina cetenia romana sau nu conteaza unde? Daca voi reusi sa-i reinnoiesc cartea de rezidenta pentru 5 ani, poate aplica apoi pentru cetatenie chiar daca nu am locuit in Romania constant, ci doar am venit in vizita maxim 1 data pe an?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Eva Fekete , Avocat 18:04, 20 Decembrie 2010
Art. 8. – (1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina si nici in trecut nu a intreprins sau sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.

(3) Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei prevazute la alin.(1) lit. a).

Legea 21/1991

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie romana pentru sotul meu nikomy nikomy Buna ziua! Din 2007 sunt casatorita cu sotul meu ,el este cetatean sarb ! Doresc sa stiu toti pasii care trebuie urmati pentru a primi pasaport romanesc ! Va ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie romana DorisMC DorisMC Buna ziua, sunt cetatean roman si locuiesc in Anglia din 2007. Am drept de rezidenta in Anglia din 2014. Detin proprietate in Romania Partenerul meu cetatean ... (vezi toată discuția)