avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De cand pot beneficia de pensie pentru limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta?

Buna ziua,

Am fost pensionat pe caz de boala anul acesta si as vrea sa va prezint datele problemei in ideea ca as putea afla la ce data pot aplica pentru pensia normala, acum eu fiind incadrat cu cea redusa (60%)

Varsta: 56 ani (nascut 08/1954)

Sunt pensionat pe caz de boala gradul 2 din 2-3-2010

La data pensionarii, cf. deciziei de pensionare de invaliditate figureaza urmatorul calcul:

Stagiu de cotizare:

- stagiu complet de cotizare cf. legii 19/2000: 34 ani 0 luni
- total stagiu de cotizare realizat: 43 ani 8 luni 16 zile

- in gr. I (lg. 3 1977) 4 ani 7 luni 15 zile
- in gr. II (lg. 3 1977) 18 ani 3 luni 29 zile
- conditii speciale 4 ani 7 luni 0 zile
- anterior 04.2001 1 an 8 luni 0 zile
- conditii deosebite 0 ani 0 luni 0 zile
- conditii normale 6 ani 10 luni 14 zile

D.L. 118/1990 0 ani 0 luni 0 zile <--> stramutare
0 ani 0 luni 0 zile <--> Priz/Dep./Priv./Art.9

Stagiu asimilat 1 an 3 luni 20 zile
Stagiu asimilat (alte drepturi aisg. soc.) 0 ani 5 luni 28 zile
Stagiu aferent gr. I si gr. II 7 ani 6 luni

Apreciez orice ajutor primit, Casa de Pensii nu anunta pe nimeni cand sunt eligibili, asa ca trebuie sa ne descurcam singuri...
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:05, 22 Decembrie 2010
Limita de varsta la 58 ani.Pentru 22 ani in conditii deosebite aveti o reducere de 5 ani,iar pentru 4 ani in conditii speciale aveti o reducere de 2 ani.Asadar 65 -7=58.O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara .am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare ... Mrsu Mrsu Bună seara .Am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare la casa de pensii buc. Menționez că am 19 ani și 17 zile gr ll de muncă100%:În cartea ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie ciontugeta ciontugeta Pensionar din 1.05.2005 la varsta de 50 de ani cu reducerea varstei de pensionare datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 14 ani si 0 luni.Stagiul ... (vezi toată discuția)
Decizie limita de varsta ionutalex86 ionutalex86 Buna ziua . Numele meu este Lamasanu Ionut si vin cu o nelamurire din partea tatalui meu. Nu stie sigur daca i-a calculat corect aceasta decizie cu grupele de ... (vezi toată discuția)