Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De cand pot beneficia de pensie pentru limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta?

Buna ziua,

Am fost pensionat pe caz de boala anul acesta si as vrea sa va prezint datele problemei in ideea ca as putea afla la ce data pot aplica pentru pensia normala, acum eu fiind incadrat cu cea redusa (60%)

Varsta: 56 ani (nascut 08/1954)

Sunt pensionat pe caz de boala gradul 2 din 2-3-2010

La data pensionarii, cf. deciziei de pensionare de invaliditate figureaza urmatorul calcul:

Stagiu de cotizare:

- stagiu complet de cotizare cf. legii 19/2000: 34 ani 0 luni
- total stagiu de cotizare realizat: 43 ani 8 luni 16 zile

- in gr. I (lg. 3 1977) 4 ani 7 luni 15 zile
- in gr. II (lg. 3 1977) 18 ani 3 luni 29 zile
- conditii speciale 4 ani 7 luni 0 zile
- anterior 04.2001 1 an 8 luni 0 zile
- conditii deosebite 0 ani 0 luni 0 zile
- conditii normale 6 ani 10 luni 14 zile

D.L. 118/1990 0 ani 0 luni 0 zile <--> stramutare
0 ani 0 luni 0 zile <--> Priz/Dep./Priv./Art.9

Stagiu asimilat 1 an 3 luni 20 zile
Stagiu asimilat (alte drepturi aisg. soc.) 0 ani 5 luni 28 zile
Stagiu aferent gr. I si gr. II 7 ani 6 luni

Apreciez orice ajutor primit, Casa de Pensii nu anunta pe nimeni cand sunt eligibili, asa ca trebuie sa ne descurcam singuri...
Limita de varsta la 58 ani.Pentru 22 ani in conditii deosebite aveti o reducere de 5 ani,iar pentru 4 ani in conditii speciale aveti o reducere de 2 ani.Asadar 65 -7=58.O zi buna.