Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrebare pentru avocati-dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrebare pentru avocati-dosar penal

am o mare nedumerire.
care poate fi cel mai mare onorariu pe care un avocat il poate solicita intr-un dosar penal -acuzatie talharie?
cu respect
De obicei, aceste informatii, pe langa faptul ca sunt confidentiale, nu pot fi cunoscute cu exactitate.
Onorariile se negociaza direct intre clienti si avocati sau case de avocatura si acestea se stabilesc,in functie de notorietatea si performantele profesionale ale avocatului/casei de avocatura si complexitatea cauzei .
Deci,onorariul se va stabili in urma negocierii directe cu avocatul
functie de greutatea dosarului precum si de greutatea celui care are nevoie de ajutor se stabileste onorariul.
Da,depinde de complexitatea cazului,de avocat,etc.
Depinde daca este liber sau arestat,daca recunoaste sau nu acuzatie.
Onorariile pot fi foarte mari doar in cazul in care avocatul nu se implica altfel.
Mai depinde si de prejudiciu.Spre exemplu,in jaful secolului se cerea mult mai mult decat daca e vorba de o talharie cu referire la un telefon mobil.
Onorariile foarte mari nu se stabilesc aiurea.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da,depinde de complexitatea cazului,de avocat,etc.
Depinde daca este liber sau arestat,daca recunoaste sau nu acuzatie.
Onorariile pot fi foarte mari doar in cazul in care avocatul nu se implica altfel.
Mai depinde si de prejudiciu.Spre exemplu,in jaful secolului se cerea mult mai mult decat daca e vorba de o talharie cu referire la un telefon mobil.
Onorariile foarte mari nu se stabilesc aiurea.

Dar,depind si de avocat,dar mai ales de performantele sale sau ale casei de avocatura.
Totusi,clientul trebuie sa se convinga de capacitatile avocatului ales de el,sa cunoasca in ce investeste.
Din nefericire,exista multi avocati profesionisti adevarati, care nu percep onorarii mari si multi avocati"mici" care percep onorarii mari,mai ales cei care doresc sa para altceva decat sunt