Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisia de cercetare,sanctionare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisia de cercetare,sanctionare disciplinara

buna ziua,am suferit un accident de munca si am necesitat internare in spital,la lichidare cand am primit fluturasul am observat o retinere din salariu ca si penalizare,am banuit ca este din cauza accidentului dar nu primisem nici o hartie prin care sa mi se aduca la cunostiinta acest lucru.
cand am aduc concediul medical la firma am fost chemat la biroul de protectia muncii sa dau o declaratie in legatura cu accidentul in care mi-am recunoscut vina [nepurtarea echipamentului de protectie]
nu trebuia sa fiu chemat la comisie,nu trebuia sa primesc o hartie cu penalizarea respectiva?
am depus la registratura firmei o cerere prin care solicit sa mi se recalculeze salariul si sa mi se dea suma retinta inapoi, am primit raspuns prin posta ca
a avut loc o comisie de cercetare si acolo au luat hotararea sa ma sanctioneze,eu neprimind nici la data de azi o hartie prin care sunt sanctionat.
am o nelamurire legata de cercetarea prealabila a unui angajat si anume>
este obligatorie prezenta angajatului in fata comisiei?
declaratia data de angajat la biroul de protectia muncii in cazul unui accident tine loc de comisie s-au poate fi considerata ca si punctul sau de vedere in cadrul comisiei in cazul in care nu este chemat la comisie?
precizez ca accidentul a avut loc in alt punct de lucru din cadrul sectiei decat in locul unde am fisa postului
va rog frumos s-a ma lamuriti
Buna ziua !
Cu ce titlu s-au facut acele diminuari de salariu ( ce scrie in fluturas ) ?
Ati primit vreo decizie in acest sens ?
pe flutras scrie penalizare 10%,nu nu am primit nici o decizie in acest sens,dar azi joi 23 decembrie am primit decizia semnata de directorul general prin posta
accidentul a avut loc la data de 16-10-2010 iar cercetarea a avut loc la data de 11-11-2010 asa cum reiese din decizie[eu nu am fost anuntat sa particip la comisie si din ce am citit era obligatoriu sa fiu si eu]
curios intai mi se opresc bani apoi vine si decizia
Atacati in instanta decizia in termen de 30 de zile de la luarea la cunostinta .
jondoe1 a scris:

pe flutras scrie penalizare 10%,nu nu am primit nici o decizie in acest sens,dar azi joi 23 decembrie am primit decizia semnata de directorul general prin posta
accidentul a avut loc la data de 16-10-2010 iar cercetarea a avut loc la data de 11-11-2010 asa cum reiese din decizie[eu nu am fost anuntat sa particip la comisie si din ce am citit era obligatoriu sa fiu si eu]
curios intai mi se opresc bani apoi vine si decizia

Atacati in instanta decizia de sanctionare in termen de 30 de zile de la data comunicarii. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

Daca nu ati fost convocat la comisia de disciplina, potrivit art.267 alin.1 C.mun., sub sancţiunea nulităţii absolute , nici o măsură, cu excepţia avertismentului, nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
se poate considera declaratia pe care am dat-o la biroul de protectia muncii ca si punctul meu de vedere in cadrul comisiei de cercetare?