Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un job full time si unul part time/flexibil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un job full time si unul part time/flexibil

As dori sa fiu lamurita intr-o problema a carei rezolvare nu am gasit-o in codul muncii. In momentul de fata lucrez full time si urmeaza sa imi iau un al doilea job part time sau flexibil, eventual la domiciliu, nu stiu cum voi fi incadrata inca. Ambele job-uri presupun lucrul pe calculator, dar in programe diferite. As dori sa stiu daca am voie, daca este legal sa vin la job-ul full time cu laptop-ul meu personal pe care sa fie instalat programul in care va trebui sa lucrez( care are licenta pe numele firmei care ma angajeaza part time). Asta avand permanent asupra mea actele doveditoare ca laptopul este al meu (factura, chitanta, contract, garantie), copia dupa licenta programului in care lucrez si acte doveditoare ca sunt angajata la firma ptr care as lucra part time si pe numele careia este luata licenta programului. Mentionez ca pe mine ma intereseaza sa stiu daca pot sa fac acest lucru legal, adica in cazul unui control la locul de munca full time sa nu apara probleme nici pentru mine, nici pentru patron. Patronul ma lasa sa vin cu laptopul la serviciu daca imi fac treaba pentru care sunt angajata la el la timp si nu influentez negativ activitatea firmei, dar vrem sa stim daca avem acest drept. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Pentru a evita orice problema cred ca ar fi indicat sa dai in comodat laptopul la firma care a cumparat licenta si aceasta ti-l va da tie in gestiune. Astfel se rezolva orice suspiciune de genul: - de ce a cumparat firma licenta pe laptopul tau sau de ce folosesti licenta cumparata de firma pe laptopul tau.
Romy a scris:

Pentru a evita orice problema cred ca ar fi indicat sa dai in comodat laptopul la firma care a cumparat licenta si aceasta ti-l va da tie in gestiune. Astfel se rezolva orice suspiciune de genul: - de ce a cumparat firma licenta pe laptopul tau sau de ce folosesti licenta cumparata de firma pe laptopul tau.

Asta legat de firma la care lucreaza part time, insa daca controlul vine pe firma la care lucreaza full time nu ar trebui ca licenta sa fie a lor? momentan si eu lucrez pe laptopul personal, cu contract de comodat insa licenta e a firmei unde lucrez full time, in cazul in care cineva pune intrebari ....