Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cat timp dureaza recursul la insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cat timp dureaza recursul la insolventa?

In cat timp se poate termina recursul declarat impotriva sentintei de deschidere a procedurii insolventei? Exista un termen limita?
Pe timpul judecarii recursului se poate suspenda executarea procedurilor de insolventa?
Daca se suspenda executarea procedurilor de insolventa care este rolul administratorului judiciar desemnat? Cine conduce firma in acest timp?
Multumesc anticipat!
termen limita nu exista pt solutionarea unui astfel de litigiu.
La art. 8 pct.3 din legea 85 / 2006 se spune ca:
"3) Recursul va fi judecat de completuri specializate, in termen de 30 de zile de la inregistrarea dosarului la curtea de apel. Citarea partilor in recurs se face potrivit dispozitiilor Codului de procedura civila.
In vederea solutionarii recursului, se trimit la curtea de apel, in copie certificata de grefierul-sef al tribunalului, numai actele care intereseaza solutionarea caii de atac, selectate de judecatorul-sindic. In cazul in care instanta de recurs considera necesare si alte acte din dosarul de fond, va pune in vedere partilor interesate sa le depuna in copie certificata."

Termenul de 30 zile este orientativ? Sau este termenul in cre trebuie sa inceapa recursul?
florindbro, utilizator
athe a scris:

termen limita nu exista pt solutionarea unui astfel de litigiu.

Maestre, te contrazice legea:
Art. 8 Legea 85/2006.
(3) Recursul va fi judecat de completuri specializate, in termen de 30 de zile de la inregistrarea dosarului la curtea de apel. Citarea partilor in recurs se face potrivit dispozitiilor Codului de procedura civila.

Si in completarea celor de mai sus, tot la acelasi art. 8 din legea 85 / 2006:

(4) Prin derogare de la prevederile art.300 alin.(2) si (3) din Codul de procedura civila, cu modificarile si completarile ulterioare, hotararile judecatorului-sindic nu vor putea fi suspendate de instanta de recurs.
(5) Prevederile alin.(4) nu se aplica in cazul judecarii recursului impotriva urmatoarelor hotarari ale judecatorului-sindic:
a) sentinta de respingere a contestatiei debitorului, introdusa in temeiul art.33 alin.(4);
b) sentinta prin care se decide intrarea in procedura simplificata;
c) sentinta prin care se decide intrarea in faliment, pronuntata in conditiile art.107;
d) sentinta de solutionare a contestatiei la planul de distribuire a fondurilor obtinute din lichidare si din incasarea de creante, introdusa in temeiul art.122 alin.(3).
Marcel Mihalache, Avocat
Daca 2 maestri se contrazic, eu ce sa inteleg?
Intelegeti ce va indica textul de lege la care am facut referire.
Iar termenul de 30 de zile nu este orientativ, ci imperativ, adica in 30 de zile se da solutia.