Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptia
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptia

Buna ziua, as dori sa aflu daca termenul de prescriptie curge in continuare pentru plata sultei in urmatoarea situatie: am divortat, am facut partajul cu fosta sotie, aceasta trebuind sa imi plateasca sulta la apartamentul pe care l-am achizitionat in timpul casatoriei. Nu a platit nici un leu nici dupa 2 ani de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti. Acum, dupa 2 ani, ne-am recasatorit, in situatia aceasta pierd sulta dupa scurgerea termenului de prescriptie de 3 ani? Ce posibilitati juridice as avea sa nu o pierd?
Va multumesc si sarbatori fericite.
Pentru a intrerupe termenul de prescriptie este necesar sa puneti in executare hotararea judecatoreasca privind plata acelei sulte.
multumesc pentru raspuns, dar chiar daca suntem acum casatoriti pot sa cer executia? As putea sa prelungesc prescriptia in vreun fel, sa chem in judecata pentru plata unor eventuale dobanzi, etc.?