avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

POT SA OBTIN PENSIE MILITARA DACA AM VIRSTA DE 50 ANI IMPLINITI , IN PERIOADA 1979 - 1982 AM FOST ELEV AL SCOLII MILITARE DE OFITERI ACTIVI IAR DIN 1982 - 1988 AM FOST OFITER ACTIV, LOCOTENET MAJOR - COMANDANT COMPANIE, FIIND TRECUT IN REZERVA CA REDUCERE STAT FUNCTIUNI. MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:28, 28 Decembrie 2010
Ati putea beneficia de pensie de serviciu anticipata partiala daca aveti o vechime efectiva in seviciu de minim 20 de ani, dintre care cel putin 10 ani ca militar, conform art. 14 din Legea nr. 164/2001.

Legea nr. 164/2001 va fi abrogata de Legea nr. 263/2010 care intra in vigoare de la 1 ianuarie 2011.

ART. 14
(1) Au dreptul la pensie de serviciu anticipată partială cadrele militare în activitate, indiferent de vârstă, care au o vechime efectivă în serviciu de minimum 20 de ani, dintre care cel putin 10 ani ca militar, si care se află în una dintre următoarele situatii:
a) sunt trecute în rezervă ca urmare a împlinirii limitei de vârstă în grad prevăzută de Legea nr. 80/1995 sau ca urmare a reorganizării unor unităti si a reducerii unor functii din statele de organizare, precum si pentru alte motive sau nevoi ale institutiilor din domeniul apărării nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;
b) sunt trecute în rezervă sau direct în retragere ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar de către comisiile de expertiză medico-militară.
(2) Cuantumul pensiei anticipate partiale pentru cadrele militare în activitate prevăzute la alin. (1) se calculează proportional cu numărul anilor de serviciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensiile militarilor phlorin_v7a phlorin_v7a As putea beneficia de pensie militara (in conditiile in care se cere sa am 20 ani in campul muncii din care 15 ani in institutia militara in care activez), ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata nichedanutz76 nichedanutz76 Sunt cadru militar activ, am vârsta de 44 ani împliniţi.În cei 22 ani de când sunt cadru am lucrat în grupa I de muncă. După un calculul meu zic că ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata m.i leg.164/2001 ALEXANDRA TAN ALEXANDRA TAN -decizie pensie invaliditate gr.II art.27 leg.164/2001cu revizuire 15.12.2008 -varsta 53 ani 8 luni,trecut in rezerva capitan 1998 -vechime totala 25 ani 1 ... (vezi toată discuția)