Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor

In noua lege a pensiilor la articolul 170 se spune:

Art. 170. – (1) Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la acea dată.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică o singură dată, la înscrierea iniţială la pensie.
Poate cineva sa explice cum se interpreteaza prevederile acestui articol.
Multumesc.
Cuantumul pensiei este influentat(depinde)de doua elemente:Punctajul mediu anual si valoarea punctului de pensie.Indicele de corectie este un raport intre aceste doua elemente(la un moment dat).Daca aplicarea indicelui de corectie ar conduce la un punctaj mediu anual de 1,58040 asta ar fi urmarea raportarii valorii punctului de pensie la 43,3% din salariul mediu brut pe economie(1836),transferat din valoarea punctului de pensie 794,99 (43,3% din 1836)) in puncatajul mediu anual(1,58040), care conduc la acelasi rezultat.Sa trecem la aplicatii:1836x43,3%=794,99(valoarea punctului de pensie)x1,45678=1159 lei pensie.Sau 1,58040x732,8=1159 lei pensie.Asta pentru mine inseamana ca raportarea se refera la 43,3% din salariul mediu pe economie(ca si valoare a punctului de pensie) si nu la raportul dintre doua elemente(punctaj mediu anual si valoarea punctului de pensie).Asadar eu imi sustin aplicatia mea(ca si raport intre cele doua elemente si nu doar un(element) raportat la altceva.Sper sa intelega cineva ceva de aici.
Multumesc,
Cred ca am inteles acum despre ce este vorba,
Dar tot am o nelamurire.
Sa presupunem ca punctajul obtinut pentru pensie este !,45678.
Ies la pensie anticipata partiala in ianuarie 2012. Se aplica indicele de corectie si punctajul ar fi de 1.68040 x 732.8 = 1159 pana la limita de varsta as mai avea 3 luni.
Pensia anticipata partiala ar fi 1159x(1-((0.75x3):100))=1133 Ron
In martie 2012 implinesc varta limita de pensionare si pentru ca aceasta corectie se aplica o singura data punctajul va fi 1.45678
In acest caz pensia va fi 1.45678x732.8 = 1068 Ron
Concluzia pensia de limita de varsta ar fi mai mica decat pensia anticipata partiala!!!!!!!!
Mai ca imi vine sa las balta toate interesele.
Se stie faptul ca valoarea punctului de pensie este egala pentru toti pensionarii.Difera doar al doilea element,punctajul mediu anual(fiecare pensionar cu punctajul lui).Cum nu se poate interveni la valoarea punctului de pensie,aceasta corectie(ca si raport intre cele doua elemente)a fost transferata in punctajul mediu anual.Cresterea valorii punctului de pensie,transferata in punctajul mediu anual din aplicatia mea se poate interpreta astfel:732,8(valoarea punctului de pensie)x101,08486(1,08486 indicele de corectie)=740,75(valoarea punctului de pensie dupa aplicarea indicelui de corectie).Cum precizam mai sus ca valoarea punctului de pensie este egala pentru toti,atunci aceasta crestere a valorii punctului de pensie a fost transferata in punctajul mediu anual.Transferul se interpreteaza astfel:In loc de valoarea punctului de pensie 740,75,puncajul mediu anual de 1,47258.Sa facem o mica aplicatie:1,45678x740,75=1080 lei pensie.Sau 1,47258x732,8=1080.Ma opresc aici pe acest topic,pe motiv ca este greu sa explici multe operatii cu cifre in putine cuvinte.