Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare actiuni

am si eu o intrebare. vanzarea de actiuni de catre unul dintre actionarii unui S.A. se face prin contract autentic sau nu? Multumesc
adoris, utilizator
De principiu nu, legea nu prevede asa ceva. Trebuie sa vezi ce formalitati prevede actul constitutiv, pentru ca legea prevede ca cesiunea produce efecte numai de la momentul declaratiei cedentului si cesionarului in registrul actionarilor, insa actul constitutiv poate deroga.
adoris a scris:

am si eu o intrebare. vanzarea de actiuni de catre unul dintre actionarii unui S.A. se face prin contract autentic sau nu? Multumesc

In principiu nu. Dar depinde de cum este organizat S.A. daca e societate de tip inchis sau deschis- adica e listata le bursa sau pe rasdaq. Daca e societate de tip inchis vinzarea se face conf cu prevederile actului constitutiv si cu actele cerute de societatea de registru care tine evidenta actionarilor. Daca e soc deschisa conform regulilor bursei si, in acest caz trebuie sa iei legatura cu un broker.