avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea nr. 285/2010 - majorare salarii bugetari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea nr. 285/2010 - majorare salarii bugetari

Conf.Legii 285/2010 incepand cu 01.01.2011 cuantumul brut al salariilor din luna octombrie 2010 se va majora cu 15%.
Lucrand intr-o institutie bugetara am doua intrebari
1) In anul 2010 am avut salariu de merit care a fost inclus in salariu de baza.
In 2011 cand se va face majorarea se va lua in calcul salariu de baza cu acel salariu de merit, sau va trebui scos salariu de merit din salariu de baza si apoi majorat cu 15%.??
2) Acesta majorare se aplica la salariile reduse cu 25%??
3) In anul 2011 se va mai face contract colectiv de munca la o institutie bugetara??
va multumesc si....
Un An NOU cu sanate si mai putine surprize neplacute!
Ultima modificare: Joi, 30 Decembrie 2010
Raphaela, utilizator
Cel mai recent răspuns: lani , utilizator 16:26, 1 Februarie 2011
Problema e ca guvernantii nu s-au gandit ca mai pot exista persoane in sistem care in luna octombrie 2010 sa beneficieze de salaril de merit. OUG 1/2010 spune ca la data expirarii perioadei pentru care a fost acordat, acest salariu de merit se elimina...daca a existat in plata in oct. 2010... poate normele metodologice de aplicare a legii ne vor lamuri mai mult. Asa zisa majorare se aplica la salariile diminuate cu 25%. CCM se face, insa fara a se putea include in el nici un fel de referiri privind drepturi salariale sau de natura salariala...asa ca nu prea are rost sa ne mai obosim cu el.
Sanatate!
am o intrebare: la ce institutie bugetara lucrati ca f. p. de vi s-a introdus salariul de merit in salariul de baza> cred ca s-a facut o greseala deoarece nu s-a respectat OG 1/2010, eventual va includea salariul de merit in suma compensatorie care se adauga la salariul de baza. dar nu in salariul de baza.
Vedeti si Ordinul 32/2010 precum si precizarile Min Muncii.Salariu de merit a fost inclus in salariu de baz[
Problema se pune acum, in 2011 ...pt ca majorarea se va face la salariu din oct 2010 cand este si salariu de emrit.
deci???
revin cu intrebarea, unde lucrati pt.ca eu lucrez in cadrul MAI si salariul de merit nu a fost inclus in sal. de baza.
cine a emis ordinul 32/2010, probabil Min.muncii, deci legea 330/2009 nu s-a aplicat unitar, asa ca nu va asteptati ca in 2010 sa fie altfel.
Salariul de merit trebuia inclus in salariul de baza pentru o perioada de un an de zile de la data acordarii, apoi fiind trecut in suma compensatorie, acum daca in octombrie sunt salarii de merit asta e, credeti ca guvernanti astia au gandit legile astea? La mine salariul de merit expira in octombrie, soarta. Au fost facute niste legi pentru a nu se revenii la salariile din iunie, restul putin conteaza.
Sanatate!

Alte discuții în legătură

Calcul spor la institutiile publice danuta9 danuta9 Incepand cu 1.02.2017 se majoreaza salariile bugetariilor cu 20%.La institutia unde lucrez se aplica 20% la salarul de baza iar la sporul de 15% se aplica la ... (vezi toată discuția)
Salarizare 2011 la contractuali din sistemul bugetar dumi32 dumi32 Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca a reusit cineva sa-i dea de cap la majorarea salariilor cu 15% ca eu nu mai inteleg nimic:O #-o X-( , daca un angajat are ... (vezi toată discuția)
Cu cat va creste salariul minim, fara sporuri? Andrei92 Andrei92 De exemplu un salriu format din salariu de incadrare 630 Ron si spor de vechime (gd.4) , fara alte sporuri in afara, este de 756 Ron, asta in iunie 2010. Dupa ... (vezi toată discuția)