Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tiparire factura pe mai multe pagini
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tiparire factura pe mai multe pagini

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu informatii cu privire la tiparirea unei facturi al carei numar de linii depaseste o pagina si este necesara trecerea pe urmatoarea. Exista undeva in lege prevazut acest caz? Cum trebuie tiparita? Ce trebuie sa scrie in antetul celei de-a doua pagini? Exista sau nu subtotaluri pe pagina? etc ...

Multumesc,
Anca
ancutzagirl a scris:

ghola a scris:

Referitor la facturare mai gasesti informetii si in
ORDIN Nr. 1082 din 28 iulie 2005
privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora
....

Cum procedeaza programul SAP atunci cand factura depaseste o pagina? Facturile tipizate sunt gata inseriate? Acorda programul un numar consecutiv de factura? Sau e ca la Metro, facturile tipizate au numere consecutive iar numarul intern dat de sistem este acelasi...

Multumesc,
Anca

Nu am lucrat cu programul respectiv si nu stiu sa-ti dau informatii referitoare la modul de tiparire, cate coloane contine, daca sunt gata inseriate etc.
Imago Expert Consult SRL, Contabil
ghola a scris:

ancutzagirl a scris:

Multumesc pentru raspuns. Ar mai fi o intrebare totusi: in cazul unei facturi centralizatoare a mai multor livrari efectuate cu avize de expeditie, cum/unde se completeaza numerele avizelor pe factura? Sau este obligatoriu?

Anca

Ai posibilitatea sa specifici nr. avizului in casuta cu nr. facturii si data.
Numerele avizelor pe factura este obligatoriu, daca acestea au fost emise.

Buna,
intrebarea este: unde trec mai multe numere de avize pe o singura factura? Asta pentru cazul in care fac o factura consolidata pentru trei avize de exemplu. Le trec pe toate sub numarul facturi? ...
Multumesc,

Anca
ancutzagirl a scris:

ghola a scris:

ancutzagirl a scris:

Multumesc pentru raspuns. Ar mai fi o intrebare totusi: in cazul unei facturi centralizatoare a mai multor livrari efectuate cu avize de expeditie, cum/unde se completeaza numerele avizelor pe factura? Sau este obligatoriu?

Anca

Vezi ca la art. 155 din Codul Fiscal si in norme iti precizeaza cum trebuie sa faci.

Ai posibilitatea sa specifici nr. avizului in casuta cu nr. facturii si data.
Numerele avizelor pe factura este obligatoriu, daca acestea au fost emise.

Buna,
intrebarea este: unde trec mai multe numere de avize pe o singura factura? Asta pentru cazul in care fac o factura consolidata pentru trei avize de exemplu. Le trec pe toate sub numarul facturi? ...
Multumesc,

Anca
ghola a scris:

ancutzagirl a scris:

ghola a scris:

ancutzagirl a scris:

Multumesc pentru raspuns. Ar mai fi o intrebare totusi: in cazul unei facturi centralizatoare a mai multor livrari efectuate cu avize de expeditie, cum/unde se completeaza numerele avizelor pe factura? Sau este obligatoriu?

Anca

Vezi ca la art. 155 din Codul Fiscal si in norme iti precizeaza cum trebuie sa faci.

Ai posibilitatea sa specifici nr. avizului in casuta cu nr. facturii si data.
Numerele avizelor pe factura este obligatoriu, daca acestea au fost emise.

Buna,
intrebarea este: unde trec mai multe numere de avize pe o singura factura? Asta pentru cazul in care fac o factura consolidata pentru trei avize de exemplu. Le trec pe toate sub numarul facturi? ...
Multumesc,

Anca

Multumesc pentru raspunsuri.
O zi buna in continuare,

Anca
- facturile centralizatoare

In sensul art. 155 alin. (8) lit. a) din Codul fiscal, factura centralizatoare se poate intocmi daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii: a) sa se refere la livrari de bunuri si/sau prestari de servicii catre acelasi client, pentru care faptul generator al taxei ia nastere intr-o perioada ce nu depaseste o luna calendaristica; b) toate documentele emise la data livrarii de bunuri sau prestarii de servicii sa fie obligatoriu anexate la factura centralizatoare.