Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul ore suplimentare corect?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul ore suplimentare corect?

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca logica mea de a calcula salariul unui angajat este corect.

o persoana ce lucreaza 12-24-12-48 a lucrat luna acesta 16 zile*12 ore=192 ore efectiv.
in ziua de craciun am considerat ca se plateste dublu si l-am trecut ca si calcul de ore platite 24 ore.
in ziua de 31 va lucra de noapte deci va intra in ziua de sarbatoare legala cu 7 ore suplimentare deci pentru 31 il platesc la 12+7=19 ore.
In total 192(tura normala)+12(zi libera)+7(zi libera)=211
Prin urmare avem 176 ore platite normal si 35 ore suplimentare.
La un salariu de 720 lei luna si 4,10 pe ora(720/176) vom avea 863,18 lei pentru orele calculate 211 si platesc si 35 de ore cu 100% 143,1
deci salariul sau brut este de 1006,28 lei(863,18+143,1)
este corect sau bat eu campii??????
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc
Ceea ce ati expus dumneavoastra din punct de vedere al modului de calcul pentru un salariu "normal"(cu retinerea, sub aspectul necunoasterii modului de calcul al salariului pentru programul amintit mai sus) este corect :211 ore in total :176 normale si 35 ore suplimentare(calculul salariului brut este corect 211 X4,09 +35X4.09;, v-as sugera sa analizati si sporul de noapte daca este cazul).
"La multi ani!"
multumesc pentru raspuns,

avem si ore de nopte si deWK problema mea era aici la calculul orelor suplimentare cu zile libere legale.

Eu lucrez pontajul ppe un excel si initial facusem o formula de calcul de ajungeam de plaream triplu orele suplimentare.