Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala - stagiu asimilat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala - stagiu asimilat

Buna, ma intereseaza pt tata la calculul pensiei anticipate partiale daca se ia in calcul dupa legea nou aparuta 263/2010 stagiu militar.
Art. 62
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)—c) si g).
Stagiu militar este stagiu asimilat si nu intra in calculul pensiei anticipa nici anticipate partial.
Art. 65
3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)—c) si g
Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat