Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchidere punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchidere punct de lucru

Buna ziua! Am si eu nevoie de o informatie.Am inchis punctul de lucru si vreau sa stiu ce demersuri trebuiesc facute.
Documente necesare pentru inchiderea unui punct de lucru
La dosarul de inchidere a unui punct de lucru, sunt necesare urmatoarele documente:

•certificat constatator care a fost eliberat de Registrul Comertului pentru autorizarea punctului de lucru,
•actele societatii comerciale,
•copie dupa CI asociat/asociati si stampila societatii,
•Hotararea Adunarii Generale, Act Aditional/Decizie Asociat Unic, Delegatie si formular de cerere.
succes!!
Hotararea asociatilor plus contorul aferent pentru publicarea in Monitorul Oficial, cererere tipizata de inregistrare in registrul comertului, declaratia model 3 de autorizare si certificatul constatator pe care il detineti pentru autorizarea acelui punct de lucru. Costuri: apx. 150 ron.
Multumesc.Care este termenul legal?Este un sigur asociat si este vb de rezilierea contractului de catre propietar.
Termenul legal de depunere a deciziei asociatului unic pentru inregistrarea mentiunii il gasim in Legea nr. 26/1990 a registrului comertului, republicata la art. 22 si este de 15 zile.
Multumesc,DECIZIA ESTE MODEL TIP?Scuze de intrebari dar stau prost cu banutii si trebuie sa ma descurc singura in mod normal plateam un jurist.