Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata /anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata /anticipata partial

Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie : sunt nascut pe 1 ianuarie 1954, am pensie pe caz de boala din 2004, am o vechime in munca de 34 de ani si 7 luni (este inclus si stagiul militar de 1 an).As dori sa stiu la ce varsta pot solicita pensie anticipata/anticipata partiala.
Astept raspuns, va multumesc.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la pensie de limita de varsta.Oricum pentru pensie anticipata ar fi trebuit sa indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani fara stagiu asimilat.Pensia anticipata partial este cu mult mai mica decat cea de invaliditate.Asadar limita de varsta la 65 de ani.Aici mai poate interveni(schimba conditiile de mai sus):Grupele(conditiile) de munca,sau depensionarea.
Scuze:Depensionarea nu poate interveni,deoarece nu ati indeplinit conditia de stagiu(35 ani)fara stagiu asimilat.
Carp Mircea, utilizator
Buna ziua!

Intrebarile mele sunt legate de acelasi subiect. Vreau mai intai sa va expun situatille ca sa imi spuneti daca persoanele se pot incadra pentru pensionare anticipata, sau partial anticipata.

Tata: 56 ani
Vechime: 35 ani din care 20 de ani grupa a 2-a

Mama: 57 ani
Vechime: 35 ani din care 10 de grupa a 2-a

Este suficienta vechimea lor pentru a se pensiona? In ce situatie, cum?

Va multumesc!
@savinalex : cel mai bine ar fi sa intrati pe site-ul "lapensie.ro", acolo exista cele mai multe informatii si chiar un program-tabel prin care se poate calcula data iesirii la pensie in functie de vechime, stagiu de cotizare, grupe de munca. etc. Succes!